Bez kategorii

Jak skutecznie chronić magazyny i składy przed szkodnikami? 1024 683 alerobale.pl

Jak skutecznie chronić magazyny i składy przed szkodnikami?

Z usług deratyzacji i dezynsekcji często korzystają właściciele magazynów i składów różnego rodzaju produktów. Dzisiaj najczęściej stawiają oni na kompleksowe usługi DDD, które zapewniają wysoki stopień ochrony budynków przed szkodnikami. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie stałej współpracy z firmą usług deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji, która wdroży w obiekcie monitoring DDD. Czym on jest? 

Kompleksowe usługi DDD w Warszawie 

Nasza firma świadczymy kompleksowe usługi DDD w zakresie ochrony zakładów, magazynów i składów, zwalczając w budynkach szkodniki. Opracowujemy indywidualny program eliminacji zagrożeń, a także wdrażamy strategie profilaktyki, zawsze dostosowując ofertę do potrzeb danego klienta oraz branży, w której działa. Mowa o swoistym monitoringu DDD, na który składają się działania:

 • deratyzacji, 
 • dezynsekcji, 
 • dezynfekcji, 
 • przeciwdziałania pojawienia się zagrożeń sanitarnych, 
 • przeciwdziałania pojawienia się kolonii insektów i gryzoni, 
 • stałego/okresowego kontrolowania obiektu klienta, 
 • przygotowywania obszernej dokumentację – raportu z monitoringu,
 • dostosowujące usługi DDD m.in. do wymagań konkretnych branż i przepisów (np. do standardu HACCP). 

Monitoring DDD to zatem stała usługa, z której korzystają klienci. Realizowana jest zgodnie z harmonogramem podyktowanym potrzebami firmy oraz jej specyfikacji. Co jeszcze warto wiedzieć o monitoringu DDD w Warszawie? 

Monitoring DDD w Warszawie – ochrona magazynów i składów przed szkodnikami 

Skuteczne zwalczanie zagrożeń sanitarnych, w tym insektów i gryzoni, to nie tylko ich eliminacja, ale także działania chroniące magazyn czy skład przed ich ponownym pojawieniem się. W tym celu stosowany jest monitoring DDD, który prowadzony powinien być ciągle. Dzięki niemu szybko można zareagować na pojawienie się gryzoni. Ponadto w ramach monitoringu DDD przygotowywana jest analiza wskazująca na to, dlaczego insekty, myszy i szczury stają się problemem w danym miejscu. W wielu przypadkach istotne jest podwyższenie standardu higienicznego w obiekcie. To jednak nie koniec działań ekipy od deratyzacji

W ramach monitoringu DDD ważne jest sprawdzanie skuteczności trutek i przygotowanych pułapek. Ich audyt umożliwia zastosowanie najlepszych metod ochrony budynku i danego terenu w ujęciu długoterminowym. Dzięki temu magazyn, skład czy zakład produkcyjny objęty jest stałym nadzorem, a ryzyko niebezpieczeństw zredukowane jest do zera. 

Nie oznacza to jednak licznych wizyt ekipy DDD w Twojej firmie. Harmonogram przygotowywany jest w racjonalny sposób, a koszty długofalowej współpracy są naprawdę atrakcyjne. Pamiętaj, że brak gryzoni i insektów w budynku dzięki monitoringowi DDD to również brak konieczności powtarzania odszczurzania oraz usuwania insektów, za co trzeba zapłacić. Stała współpraca z naszą firmą to sposób na zoptymalizowanie kosztów – zadzwoń do nas, by poznać szczegóły współpracy! 

5 mitów dotyczących deratyzacji 1024 683 alerobale.pl

5 mitów dotyczących deratyzacji

Nasz firma od lat zajmuje się usługami DDD w Warszawie i okolicach. Prócz dezynfekcji i dezynsekcji naszą specjalnością jest deratyzacja, którą zwie się inaczej odszczurzaniem czy zwalczaniem gryzoni – nie tylko szczurów, ale także myszy czy nornic. Jako eksperci chętnie dzielimy się wiedzą, a w tym wpisie obalimy 5 popularnych mitów dotyczących deratyzacji. Zapraszamy do lektury i zamawiania usług naszej ekipy DDD – dojeżdżamy na terenie Warszawy bez dodatkowych opłat, a nasi klienci zawsze mogą liczyć na bezpłatną wycenę oraz kompleksowe usługi gwarantujące 100% skuteczność! 

1. Domowe środki są najskuteczniejsze 

Jednym z mitów dotyczących deratyzacji, który należy obalić to nieprawdziwe przekonanie wielu osób, iż domowe środki są najskuteczniejsze przy zwalczaniu gryzoni. Jako eksperci zapewniamy, że nie tylko nie są one efektywne, ale i często niebezpieczne dla człowieka, środowiska naturalnego oraz zwierząt hodowlanych, w tym psów i kotów. Specyfiki dostępne w ogólnej sprzedaży nie są w stanie wybić całej populacji szkodników grasujących na danym terenie. Nie wpływają również na ich układ rozrodczy, a w wielu przypadkach szczury i myszy szybko rozpoznają zagrożenie. 

Dodać warto, że efektywne odszczurzanie to nie tylko zwalczanie gryzoni, ale także wdrażanie strategii, dzięki którym nie pojawią się one ponownie w danym miejscu. Nasz zespół usług deratyzacji, dezynsekcji i dezynfekcji nie tylko odszczurza małe i duże budynki, ale prowadzi również w nich monitoring DDD

2. Szczury i myszy są przyciągane tylko przez brud i bałagan 

Szkodniki mogą pojawić się w każdym miejscu niezależnie od jego czystości! Rozmnażają się one błyskawicznie i dlatego poszukują nowych terenów do żerowania. W Warszawie i innych dużych miastach zagrożenie jest duże, a o jego minimalizację dbają instytucje publiczne, wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy różnych budynków oraz oczywiście tysiące osób indywidualnych – oczywiście poprzez korzystanie z usług deratyzacji. Należy podkreślić, że gęstość zabudowy i różnorodność środowisk miejskich sprawia, że Warszawa to idealne miejsce dla gryzoni – bez deratyzacja nieruchomości z pewnością byłoby ich w stolicy bardzo dużo. 

CIEKAWOSTKA! Szczury mogą przenosić groźne dla człowieka patogeny, ale nie zawsze tak jest. W dużej mierze zależy to od miejsca ich bytowania. Warto podkreślić, że gryzonie te spędzają kilka godzin dziennie na pielęgnowaniu siebie oraz pozostałych członków stada! Są także odporne na wiele chorób i pasożytów, co czyni je zwierzętami stosunkowo czystymi. Ich pojawianie się np. w domu nie musi zatem wskazywać na zagrożenie chorobotwórcze – szczury usuwane są również dlatego, że niszczą konstrukcje drewniane, rury, a nawet elementy metalowe budynków! 

3. Jedna mysz lub szczur to nie powód do niepokoju 

Niestety tam gdzie pojawia się jeden osobnik, tam szansa, że w okolicy żeruje ich całe stado! Dla przykładu myszy żyją w grupach liczących od kilku do kilkunastu gryzoni. Podobnie jest ze szczurami, które łączą się w pary, budując duże rodziny – gryzonie rozmnażają się w ekspresowym tempie, a w sprzyjających warunkach stworzą na określonym obszarze prawdziwą kolonię. Warto dodać, że obszar ich żerowania może wynosić nawet kilka tysięcy metrów kwadratowych. Jeśli zatem odwiedzi Cię jeden nieproszony gość, nie bagatelizuj problemu. Twój dom czy budynek firmy może okazać się przyjemnym miejscem również dla jego rodzinki! 

4. Koty domowe skutecznie rozwiązują problem gryzoni w domach 

Mit ten powielany jest przez bajki dla dzieci czy starsze pokolenia osób, które wychowały się na wsi. Koty domowe mające dostęp do karm, polują na gryzonie tylko i wyłącznie dla zaspokojenia instynktu łowcy. Są one w stanie unieszkodliwić pojedyncze osobniki myszy czy szczurów, ale z pewnością nie poradzą sobie z liczniejszą populacją na danym terenie. 

5. Deratyzacja to zawsze użycie szkodliwych, trujących chemikaliów

Metod zwalczania gryzoni jest wiele i nie zawsze odszczurzanie wymaga wykorzystania trujących środków czy pułapek, w których zwierzęta umierają w cierpieniach. Wręcz przeciwnie, nowoczesne usługi DDD doświadczonych ekip deratyzacyjnych w Warszawie, takich jak nasza, to humanitarne usuwanie zagrożeń! Mowa o stosowaniu wabików, odstraszaczy opartych o technologię ultradźwiękową czy też pułapek żywołownych. Technik, które stosujemy przy odszczurzaniu w Warszawie jest więcej, a metody dostosowujemy do indywidualnych warunków, w tym rodzaju zabezpieczanego budynku. Chcesz poznać szczegóły? Zadzwoń do nas już teraz!

Dezynfekcja: w jakich branżach najczęściej powinno się ją wykonywać? 1024 523 alerobale.pl

Dezynfekcja: w jakich branżach najczęściej powinno się ją wykonywać?

Usługi DDD, w tym dezynfekcja metodą opryskową, metodą zamgławiania ULV czy też metodą ozonowania, wykorzystywane są przez tysiące klientów indywidualnych, a także przez setki firm i instytucji. Usuwanie chorobotwórczych drobnoustrojów szczególnie ważne jest jednak przy prowadzeniu działalności gospodarczej w sektorach, w których reżim sanitarny jest narzucony nie tylko przez przepisy prawa, ale także stanowi wyraz wysokich standardów stosowanych przez dany podmiot. O jakich branżach mowa? Dowiedz się, jakie firmy najczęściej zlecają dezynfekcję, często podejmując z ekipami DDD stałą współpracę! 

Poznaj 4 sektory gospodarcze, dla których usługi dezynfekcji są kluczowe!

Usługi dezynfekcji stosowane są dzisiaj przez różne podmioty. Ekipy usług DDD zamawiane są m.in. w celu odszczurzania czy usuwania gniazd insektów, a w wielu przypadkach po zwalczaniu szkodników przeprowadzana jest dodatkowo właśnie dezynfekcja. Tylko wtedy można mieć pewność, iż gryzonie czy robaki nie pozostawiły po sobie groźnych dla zdrowia drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych

Dezynfekcja jest również istotna w przestrzeniach publicznych, które każdego dnia odwiedzane są przez tysiące osób. Zasadność usuwania bakterii i wirusów z takich miejsc, jest niebywale ważna dla zapobiegania rozwoju lokalnych czy globalnych epidemii. 
Kolejnym zastosowaniem dezynfekcji jest odkażanie przestrzeni, których użytkowanie wymaga czystości czy wręcz sterylności. Mowa zatem o branżach z szerokimi obostrzeniami dotyczącymi konieczności zachowania wysokiego reżimu sanitarnego. W jakich 4 sektorach gospodarczych usługi dezynfekcji są zatem kluczowe?

Dezynfekcja dla firm z branży kosmetycznej

Gabinety kosmetologiczne, zakłady fryzjerskie, salony SPA, a także centra medycyny estetycznej – to jedne z podmiotów, które z wiadomych względów muszą zapewniać w przestrzeniach swoich obiektów niemalże sterylne warunki. Tego typu firmy regularnie korzystają z usług dezynfekcji pomieszczeń, mając na uwadze dobro swoich klientów. Zabiegi upiększające wiążą się z ryzykiem uszkodzenia naskórka, dlatego w różnego typu gabinetach odkażanie wykonywane jest regularnie

Dezynfekcja w Warszawie w obiektach publicznych

Okresowa dezynfekcja budynków instytucji publicznych oraz firm, które działają w miejscach dużych skupisk ludzi, to po pandemii koronawirusa niemalże konieczność. Z usług DDD chętnie korzystają urzędy, szkoły, uniwersytety, galerie handlowe, sądu, pływalnie, szpitale, przychodnie, siłownie, centra sportowe, a także przedszkola. Mowa zatem o dezynfekowaniu pomieszczeń zarówno w budynkach publicznych, jak i komercyjnych. W tym specjalizuje się m.in. nasza firma, słynąca z kompleksowej dezynfekcji w Warszawie oraz okolicach! 

Dezynfekcja w zgodzie z przepisami HACCP

Dezynfekcja jest szczególnie ważna w branży gastronomicznej oraz w całym sektorze przetwórstwa żywności. Stanowią o tym przepisy standardu HACCP, którym jest analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli. Uszczegóławiając, jest to postępowanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności przez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń z punktu widzenia wymagań zdrowotnych oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i obrotu żywnością.

Dezynfekcja dla branży transportowej

Częsta dezynfekcja ważna jest również dla firm i instytucji z branży transportowej. Usuwanie drobnoustrojów, w tym bakterii, wirusów i grzybów ważne jest w autobusach miejskich, busach, taksówkach, samolotach, pociągach, tramwajach oraz innych środkach lokomocji. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego jest to tak istotne, koniecznie zwróć uwagę na tragiczną sytuację sanitarną m.in. w paryskich czy londyńskich metrach, gdzie grasują pluskwy mogące przenosić chorobotwórcze patogeny!

Metody dezynfekcji – ozonowanie na pierwszym miejscu! 

Jeśli chodzi o metody dezynfekcji, które są obecnie stosowane w branży, należy nie tylko zwrócić uwagę na popularne zamgławianie ULV i oprysk. Dzisiaj na pierwszym miejscu wiele firm usług DDD stawia ozonowanie, które możliwe jest dzięki wykorzystaniu specjalnych generatorów ozonu. Doskonale sprawdzają się one zarówno w małych pomieszczeniach, jak i w przestrzeniach wielkopowierzchniowych. Czym wyróżnia się metoda ozonowania, że to właśnie na nią warto dzisiaj stawiać? 

Ozonowanie, czyli wykorzystanie szlachetnego gazu: ozonu; to dezynfekcja bezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego oraz zwierząt. Nie wykorzystuje się przy niej chemii, a mimo tego działa kilkadziesiąt razy skuteczniej od chloru! Ponadto ozonowanie ma szerokie zastosowanie i może być stosowane przy dezynfekowaniu wnętrz po koronawirusie 2019-nCoV. Metoda ta nie tylko skutecznie i szybko eliminuje wirusy, bakterie oraz grzyby, ale także nieprzyjemne zapachy! 

Jak sprawdzić czy są pchły w domu? 1024 576 alerobale.pl

Jak sprawdzić czy są pchły w domu?

Co prawda pchła to niewielki insekt, ale może być bardzo uciążliwy. Ten pasożytniczy owad jest częstym gościem w naszych domach, zwłaszcza gdy obecne są w nim zwierzęta domowe. Nie jest to jednak warunek konieczny. Pchła żywi się krwią i może przenosić różne choroby, dlatego ważna jest jej szybka eliminacja. Zatem, jak wyglądają pchły i skąd się biorą w naszych domach? W jaki sposób można je zauważyć? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Jak wyglądają pchły?

Pchły osiągają raptem od 1 do 4 mm. Mają spłaszczony bocznie kształt ciała i dobrze rozwinięte nogi, dzięki którym potrafią szybko skakać na duże odległości (nawet do 1 metra). Zazwyczaj ich barwa jest ciemnobrązowa. Najbardziej powszechnym środowiskiem występowania pcheł jest sierść zwierząt (istnieją jednak gatunki, które mogą osiedlać się we włosach człowieka). Są one przystosowane do swobodnego poruszania się po ciele innych osobników. Niestety, jak na owady pasożytnicze przystało, nie pojawiają się na nim bez powodu. Żywią się bowiem krwią, w czym pomaga charakterystyczny dla tego insekta ssąco-kłujący aparat gębowy.

Skąd się biorą pchły w domu?

Wiele osób zastanawia się, skąd się biorą pchły w naszych domach. Okazuje się, że nie ma to nic wspólnego z brakiem zachowania czystości. Te drobne owady najczęściej chcą znaleźć dla siebie dogodne warunki, a do ich sprowadzenia wystarczy zwykłe wyjście na dwór… Pchły w domu mogą pojawić się bowiem po spacerze ze swoim psem (wystarczy, że miał on kontakt z innym zwierzęciem, na którym osiedliły się te pasożyty). Poza tym pchły mogą występować też w dywanach i na śmietnikach – to miejsce, gdzie często gromadzą się bezpańskie koty i psy w celu poszukiwania pożywienia. Czasem niewiele potrzeba, aby sprowadzić stamtąd insekty do swojego mieszkania.

Jak sprawdzić, czy są pchły w domu?

Zobaczenie pojedynczego osobnika jest trudne. Zatem, jak sprawdzić, czy w domu są pchły? Najważniejsza jest obserwacja siebie i swoich pupili. Jeśli czujemy, że coś chodzi po naszym ciele, to zaczynamy się drapać. To samo będą robić zwierzęta domowe, gdy w ich sierści pojawią się pchły. Jeśli zaczną one w nasilonym stopniu drapać się po ciele, to warto dokładnie przyjrzeć się ich sierści. Mogą znajdować się w niej pchły, drobne rany po ugryzieniach, ale też jaja, ponieważ insekty te szybko się rozmnażają. Jak wyglądają jaja pchły? Są małe, mają owalny kształt i perłowo-biały kolor, który może przybierać odcienie szarości.

Jak pozbyć się pcheł z domu?

Pchły mogą przenosić różne choroby, dlatego nie należy bagatelizować problemu i w przypadku pogryzień skonsultować się ze specjalistą. Aby pozbyć się pcheł, warto skorzystać z profesjonalnej dezynsekcji, ponieważ mogą one znajdować się w zakamarkach mebli, w dywanach czy kocach.

Podsumowując, zauważenie pchły w domu nie jest łatwe, ale możliwe. Poza wizytą u weterynarza konieczne jest pamiętanie o dezynsekcji, która całkowicie wyeliminuje problem.

Czym grozi ugryzienie pluskwy? 1024 576 alerobale.pl

Czym grozi ugryzienie pluskwy?

Pluskwa jest insektem, który często osiedla się w domach i mieszkaniach. Wynika to z faktu, że owad ten żywi się krwią nie tylko innych zwierząt, ale też ludzi. Do ugryzienia dochodzi zwykle nocą, dlatego nie jest ono przez nas wyczuwalne. Najczęściej zauważamy je dopiero rano na skutek pojawiającego się świądu. Czy pogryzienie przez pluskwy jest zatem szkodliwe? Jak wygląda jego ślad? Co robić, jeśli kogoś dotknie ten problem? Najważniejsze informacje na temat ugryzienia przez pluskwę zamieszczone zostały w poniższym artykule.

Jak wygląda pogryzienie przez pluskwy?

Pogryzienie przez pluskwy dotyczy miejsc na ciele, które w nocy mamy odsłonięte. Najczęściej są to więc okolice twarzy, szyi, rąk oraz nóg. Obrzęk zwykle jest niewielki – można wręcz pomylić go z ugryzieniem komara, ponieważ przyjmuje postać czerwonej plamki. Tym, co jednak odróżnia pogryzienie przez pluskwy od innych owadów, jest o wiele bardziej intensywne uczucie swędzenia. Charakterystyczna jest też przede wszystkim liczba ugryzień – w przypadku pluskiew występuje co najmniej kilka obrzęków obok siebie.

Czym grozi ugryzienie pluskwy?

Pogryzienie przez pluskwy wiąże się z nieprzyjemnym świądem i występowaniem nieestetycznych zaczerwienień na skórze. W większości przypadków to jednak jedyne dolegliwości. Żadne badania nie potwierdziły tego, żeby pluskwy w wyniku ugryzienia przenosiły na ludzi choroby. Należy więc pilnować przede wszystkim tego, aby w miejscach obrzęków nie doszło do zakażenia. Najlepiej zatem unikać drapania, które może temu sprzyjać. U niektórych osób o określonych predyspozycjach przy pogryzieniu przez pluskwę może dojść do nieco poważniejszych objawów, takich jak pokrzywka, gorączka lub osłabienie. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Ugryzienie pluskwy u dziecka – należy się bać?

Czy ugryzienie pluskwy u dziecka jest czymś groźnym? Najczęściej nie, ale też nie należy tego bagatelizować. Dlaczego? Po pierwsze, może ono odczuwać nieco bardziej nasilone objawy. Po drugie, dzieci mają niestety mniejszą samokontrolę – w wielu przypadkach nie są w stanie powstrzymywać się przed drapaniem, a jak już wspominaliśmy wyżej, to może doprowadzić do zakażenia.

Leczenie – co na ugryzienie pluskwy?

Kiedy problem z pogryzieniem przez pluskwy nie jest duży, to obrzęk i świąd powinny ustać samoistnie w ciągu maksymalnie 1-2 tygodni. Co pomaga na ugryzienie pluskwy, gdy objawy są nasilone? Warto zastosować maść na bazie cynku i wody wapiennej lub doustne leki przeciwhistaminowe. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak widać, pogryzienie przez pluskwy w większości przypadków jest niegroźne – zwykle wiąże się jedynie z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia. Nie można zapominać jednak o tym, że jedynym rozwiązaniem problemu jest skuteczne pozbycie się tego insekta z domu. W tym celu wykonać trzeba profesjonalną dezynsekcję, którą zlecić można naszej firmie.

Czy jeden karaluch w mieszkaniu oznacza plagę? 1024 576 alerobale.pl

Czy jeden karaluch w mieszkaniu oznacza plagę?

Pojawienie się w domu karaluchów jest bardzo poważnym problemem, którym należy zająć się jak najszybciej. Skutecznym rozwiązaniem będzie wyłącznie profesjonalna dezynsekcja. Co jednak w sytuacji, gdy zauważyliśmy tylko jednego karalucha w mieszkaniu? Czy jego występowanie może oznaczać nawet plagę? Jak zareagować w takiej sytuacji? Co trzeba wiedzieć o tym insekcie? Wszystkie informacje przedstawione zostały poniżej!

Karaluchy w domu – skąd się biorą?

Karaluch to niebezpieczny, rozmnażający się praktycznie cały rok insekt o brązowej lub nawet czarnej barwie. Ma spłaszczone, podłużne ciało i skrzydła, które jednak nie służą do latania. Jest owadem, który żeruje głównie nocą, dlatego niełatwo go zauważyć. Poza tym, insekt ten jest wszystkożerny i naprawdę trudno pozbyć się go z mieszkań. Dlaczego karaluchy w domu w ogóle mogą się pojawić? Zazwyczaj spowodowane jest to wilgocią. Karaluchy lubią wilgoć, tak samo, jak ciepło. Poszukują więc miejsc, w których panują dogodne dla nich warunki.

Jeden zauważony karaluch w mieszkaniu – co oznacza?

Karaluchy unikają światła, dlatego ich aktywność ma miejsce przede wszystkim w nocy. Bardzo często więc nie jesteśmy w stanie zaobserwować całej plagi tych insektów – zwłaszcza, że w ciągu dnia skutecznie potrafią się ukrywać. Czy zatem jeden karaluch w mieszkaniu może oznaczać większy problem? Niestety tak i nie można bagatelizować takiej sytuacji. Karaluchy są owadami stadnymi, a zatem najczęściej występują i przemieszczają się w dużych ilościach. Dodatkowo należy pamiętać o szybkim tempie ich rozmnażania. Z czasem nawet ich niewielka liczba może przerodzić się w sporą plagę. Trzeba więc działać szybko!

Czarne karaluchy w domu – jak je zwalczyć?

Karaluchy są insektami odpornymi na zwykłe preparaty dostępne w sklepach. Słyną z tego, że bardzo trudno ich się pozbyć. Poza tym, mogą przenosić różne choroby, wirusy czy grzyby. Dlatego też nie należy próbować ich samodzielnej eliminacji. Aby skutecznie zwalczyć czarne karaluchy w domu, konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej dezynsekcji. Realizowana jest ona głównie na trzy sposoby:

 • metoda żelowa,
 • metoda opryskowa,
 • metoda ULV zamgławianie.

Profesjonalna dezynsekcja karaluchów – co po niej?

Profesjonalnie wykonana dezynsekcja daje gwarancję najwyższej skuteczności. Warto jednak pamiętać o źródle problemu, którym najczęściej jest wilgoć. Najlepiej więc zlokalizować przyczynę jej powstawania i wprowadzić odpowiednie kroki. Dobrą opcją będzie skorzystanie dodatkowo z dezynfekcji, ponieważ w wilgotnych miejscach pojawiać się mogą pleśń i grzyby.
Podsumowując, nie należy bagatelizować problemu, gdy zauważymy jednego karalucha. Najlepiej skonsultować się wówczas ze specjalistami, a po dezynsekcji pamiętać o działaniach zapobiegawczych.

Czy pluskwy latają? 1024 576 alerobale.pl

Czy pluskwy latają?

Pluskwa to insekt, który można spotkać w domach, mieszkaniach, hotelach czy zakładach pracy. Owad ten słynie z szybkiego rozmnażania i częstej migracji w celu znajdywania dla siebie dogodnego miejsca. Mimo dość dużej powszechności występowania problemu z pluskwami, dużo osób wciąż niewiele wie o tym rodzaju insektów. Stąd też pojawiają się pytania, czy pluskwy latają, gryzą i czy są groźne dla ludzi. W poniższym artykule przedstawione zostały więc odpowiedzi na te pytania.

Charakterystyka wyglądu – czy pluskwa ma skrzydła?

Pluskwa jest dość małym owadem. Dorosły osobnik osiąga zwykle mniej więcej 7 milimetrów wielkości. Ma owalny kształt. Ponadto jego ciało jest spłaszczone. Z tego względu pluskwy potrafią chować się w różnego rodzaju zakamarkach. Insekty te posiadają odwłok i głowę, na której zauważyć można czółka. Wyposażone są także w smukłe i stosunkowo długie nogi. Kolor pluskwy nie zawsze jest taki sam. Może przybierać różne odcienie brązu, a czasem nawet czerwieni. Co ciekawe, barwa może być bardziej intensywna po jedzeniu. Jeśli chodzi o pytanie, czy pluskwa ma skrzydła, to odpowiedzieć należy – nie. To owad bezskrzydły.

Czy pluskwy latają?

Pluskwa jest owadem, który potrafi szybko się przemieszczać. Słynie wręcz z bardzo częstej migracji. Zatem czy pluskwy latają? Ponieważ nie posiadają skrzydeł, to nie są w stanie latać. Poruszają się za pomocą nóg. Dzięki nim są dosyć szybkie i zwinne. Mogą przemieszczać się nie tylko po powierzchniach poziomych. Bez problemu potrafią chodzić także m.in. po ścianach. Stąd właśnie może nam się wydawać, że owady te potrafią latać.

Ugryzienie pluskwy – czy jest groźne?

Pluskwa żywi się krwią, a żeruje głównie nocą. Dlatego też bardzo często osiedla się w naszych sypialniach. Jej ugryzienie nie jest bolesne. Zwykle zauważyć można je dopiero po obudzeniu – na skórze pojawiają się liczne zaczerwienienia i obrzęki, które mogą swędzieć. Poza dyskomfortem i nieatrakcyjnym wyglądem ugryzienia pluskwy nie wywołują zwykle poważnych objawów. Do tej pory nie potwierdzono tego, żeby owady te przenosiły choroby. U niektórych osób w wyniku ugryzienia wystąpić może jednak reakcja alergiczna – wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

A może to nie pluskwa – czy prusaki latają lub mają skrzydła?

Niektórym osobom może wydawać się, że mają problem z pluskwami, a tak naprawdę są to inne insekty. Jeśli zauważony owad ma skrzydła, to może to być np. prusak. Też ma on brązowy kolor, lecz jest nieco większy od pluskwy. Czy prusaki latają, skoro posiadają skrzydła? Wbrew pozorom – nie! Ich skrzydła służą wyłącznie do szybowania, kiedy to insekty te spadają z dużych wysokości.

Niezależnie od tego, czy problem dotyczy pluskiew, prusaków czy innych insektów, to nie należy działać samodzielnie. Najlepiej jak najszybciej skontaktuj się profesjonalistami. W naszej firmie z pewnością pomożemy w każdej sytuacji!

Czarne robaki w domu jakie robaki mogą występować w domach lub mieszkaniach? Skąd się biorą? Jak się ich pozbyć? 1024 576 alerobale.pl

Czarne robaki w domu jakie robaki mogą występować w domach lub mieszkaniach? Skąd się biorą? Jak się ich pozbyć?

Czarne robaki pojawić mogą się w kuchni, salonie, łazience i w każdym innym pomieszczeniu. Często nie wiemy, skąd wzięły się w naszym domu. W wielu przypadkach nie potrafimy też samodzielnie rozpoznać ich gatunku. Bez względu na to chcemy pozbyć się ich jak najszybciej. W jaki sposób skutecznie  usunąć czarne robaki z domu? Z jakim rodzajem robaków możemy mieć do czynienia? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Czarne robaki w domu – co to może być?

Zauważając w swoim domu czarne robaki, zwykle nie jesteśmy w stanie zidentyfikować ich gatunku, a możliwości może być wiele. Często okazuje się, że jest to pluskwa domowa. Ma ona niewielki rozmiar, charakterystyczne czułka i żywi się krwią, dlatego sygnałem jej występowania są liczne, swędzące ugryzienia na ciele, które zaobserwować można u siebie po obudzeniu. Poza tym, czarnymi robakami mogą być także:

 • młode karaluchy/prusaki,
 • rybiki cukrowe,
 • prosionki szorstkie,
 • pchły (zwykle są brązowe, ale mogą mieć też czarną barwę).

Skąd się biorą w naszych domach czarne robaki?

Powodów pojawienia się w domu czarnych robaków jest wiele. W niektórych sytuacjach przyczyną może być niezachowanie czystości. Często jednak czarne robaki pojawiają się nawet w zadbanych miejscach. Dlaczego? Wiele owadów możemy w sposób nieświadomy sprowadzić ze sobą na ubraniach, a także w torbach czy walizkach. Warto też pamiętać o tym, że insekty migrują w poszukiwaniu schronienia i pożywienia. Do ich osiedlenia wystarczy więc otwarte okno. W blokach problemem jest natomiast zjawisko przesiedlania się czarnych robaków z sąsiednich lokali.

Czarne robaki w domu – jak je zwalczyć?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pluskwą domową, młodymi karaluchami, prusakami czy innymi insektami, konieczna będzie dezynsekcja. Jest to proces zwalczania niechcianych owadów przy zastosowaniu specjalistycznych preparatów biobójczych. Tego typu środki dostępne są w sklepach, ale jeśli chcemy postawić na skuteczność, lepszą opcją będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Posiada ona lepsze substancje, których nie ma w zwykłych sklepach. Poza tym specjaliści są w stanie rozpoznać rodzaj insekta, dzięki czemu zastosują odpowiedni preparat oraz wybiorą najlepszą metodę działania.

Co robią profesjonaliści, aby skutecznie wytępić czarne robaki?

Aby mieć pewność, że wykonana dezynsekcja czarnych robaków przyniesie satysfakcjonujący efekt, profesjonalne firmy zwykle ponawiają zabieg mniej więcej po dwóch tygodniach. Dzięki temu zwalczyć można insekty, które przetrwały lub dopiero pojawiły się po pewnym czasie. Czarne robaki są nie lada problemem, ale na szczęście można się ich pozbyć. Jako specjaliści w tej dziedzinie pomóc możemy w ich rozpoznaniu i skutecznym wyeliminowaniu.

Jak wybrać profesjonalną firmę do przeprowadzenia dezynsekcji? 1024 576 alerobale.pl

Jak wybrać profesjonalną firmę do przeprowadzenia dezynsekcji?

Insekty mają to do siebie, że dość niespodziewanie pojawiają się w miejscach, takich jak domy, mieszkania czy zakłady pracy. Gdy problem jest duży nie tak łatwo się ich pozbyć, a trzeba działać szybko. Zastosowanie domowych metod zwalczania insektów mało kiedy przynosi satysfakcjonujący efekt. Konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Jak wybrać odpowiednią firmę do dezynsekcji? W tym artykule postanowiliśmy wymienić najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę.

Dezynsekcja – ważny jest odpowiedni środek

Dlaczego samodzielnie wykonywana dezynsekcja nie jest aż tak skuteczna? Dlatego, że środki, którymi dysponują profesjonalne firmy, nie są dostępne w sklepach. Wybierając firmę do zwalczania insektów, należy zwrócić uwagę na to, jakie substancje wykorzystuje ona w tym celu. Powinny być bezpieczne, ale też skuteczne. Dawniej popularnym zabiegiem, zwłaszcza w przypadku pluskiew, było usuwanie ich metodą gazową przy użyciu środków na bazie dichlorofosu. Dzisiaj działania te są zabronione. Należy więc korzystać z firm, które stosują wyłącznie legalne środki.

Dezynsekcja – firma powinna indywidualnie podchodzić do sprawy

Aspektem, który należy brać pod uwagę w procesie wyboru firmy DDD, jest to, aby podchodziła ona indywidualnie do każdego przypadku. W zależności od rodzaju insektów i specyfiki miejsca, którego dotyczy problem, specjaliści od dezynsekcji powinni zastosować odpowiedni środek i określić najlepszą możliwą metodę działania. Stąd też istotne jest, aby firma oferowała różne sposoby wykonywania dezynsekcji. Najczęściej są to:

 • metoda żelowa,
 • metoda opryskowa,
 • metoda ULV zamgławianie

Firma do dezynsekcji – komunikacja to podstawa

Wybierając firmę do dezynsekcji, warto zwracać uwagę także na sposób komunikacji z klientem. Problem z insektami często wiąże się z pojawieniem różnych pytań. Wiele osób zastanawia się, jaką metodę wybrać, jak wyglądał będzie proces dezynsekcji czy i w jaki sposób należy się do niego przygotować. Dobra firma powinna w zrozumiały, jasny sposób poinformować o wszystkich krokach, dając przy tym instrukcje postępowania po zakończeniu dezynsekcji.

Dezynsekcja Warszawa – jak dokonać ostatecznego wyboru?

Po sprawdzeniu, które firmy świadczą usługi w danym mieście, należy zapoznać się z ich ofertą i wybrać te najkorzystniejsze. Warto wziąć pod uwagę także posiadany sprzęt, doświadczenie czy otrzymane certyfikaty. Następnie konieczne jest sprawdzenie tego, z jakich środków firma korzysta. Można zapytać o to telefonicznie.

Jako firma z doświadczeniem wiemy, jakich środków używać, aby dezynsekcja była skuteczna i bezpieczna. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, starannie zajmujemy się każdym przypadkiem, mamy wielu zadowolonych klientów. Gwarantujemy więc wszystko to, czego należy oczekiwać od dobrej firmy DDD.

Zwalczanie biedronek azjatyckich 1024 576 alerobale.pl

Zwalczanie biedronek azjatyckich

W naszym kraju biedronka jest stworzeniem, które postrzegane jest pozytywnie. Dotyczy to jednak jedynie czerwonej odmiany chrząszcza z rodziny biedronkowatych. Od jakiegoś czasu zauważamy natomiast zupełnie inny gatunek tego owada. Mowa oczywiście o biedronkach azjatyckich, których w Polsce jest już coraz więcej. Jak je odróżniać? Czy są one groźne i w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć? Dowiesz się tego z poniższego artykułu, w którym omawiamy wszystko to, co trzeba wiedzieć o biedronce azjatyckiej.

Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej?

Biedronki azjatyckie i polskie często są ze sobą mylone, chociaż różnią się one swoim wyglądem. Azjatyckie zazwyczaj są większe od polskich. Mają bardziej wydłużone ciało i wypukłe pokrywy. Na skrzydłach posiadają charakterystyczne, czarne kropki na pomarańczowym tle. Kolor pokrywy może jednak przybierać żółty lub czerwony odcień, a czasem nawet być całkiem czarny. Różnie jest też z liczbą wspomnianych kropek – czasem nie ma ich wcale, a innym razem jest ich kilkanaście. Polskie biedronki są mniejsze, mają bardziej okrągłe ciało i skrzydła koloru czerwonego z czarnymi kropkami – ich liczba to dwa lub siedem. Są one rozmieszczone równomiernie po obu stronach (w przypadku biedronki siedmiokropkowej jedna z kropek znajduje się na środku pod tarczką).

Skąd wzięły się biedronki azjatyckie w Polsce?

Biedronki azjatyckie (zwane także arlekinami) zostały sprowadzone do Europy z Azji przez ludzi, w celu zwalczania szkodników rolniczych, a przede wszystkim mszyc. Proces ten miał miejsce w wieku XX. Gatunek ten wraz z upływem czasu coraz bardziej rozprzestrzeniał się na naszym kontynencie. Ich populacja przystosowała się bowiem do panujących tutaj warunków. Początkowo biedronka azjatycka występowała głównie we Francji, a następnie w Belgii, Grecji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Kilkanaście lat temu przywędrowała także do Polski. Ludzie, którzy ją sprowadzili nie spodziewali się, że gatunek ten tak dobrze zadomowi się w Europie. Nie przewidzieli także negatywnych konsekwencji, które związane są z pojawieniem się u nas arlekinów.

Jakie szkody powodują?

Początkowo spodziewano się, że sprowadzenie biedronki azjatyckiej przyniesie jedynie pozytywne skutki. Z czasem okazało się jednak, że są one znacznie bardziej inwazyjne od tych dobrze nam już znanych. Po części żywią się bowiem larwami i jajami biedronek polskich, co prowadzi do zmniejszenia ich liczebności. Do negatywnych skutków pojawienia się tych owadów należy zaliczyć także to, że:

 • mogą prowadzić do zwiększenia konkurencji o pokarm i miejsca do rozrodu dla innych owadów,
 • mogą działać jako drapieżnik dla innych owadów, w tym motyli, pszczół i trzmieli,
 • mogą uszkadzać owoce i warzywa, na których żywią się mszycami,
 • mogą przedostawać się do wnętrza budynków, w których szukają schronienia na zimę (w momencie zagrożenia wydzielają substancję o nazwie hemolimfa, która pozostawia trudne do usunięcia, żółte plamy).

Biedronka azjatycka nie jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi i zwierząt, choć może nas ukąsić. Ugryzienie wywołuje zwykle swędzący obrzęk. Niektórzy mogą być jednak na nią uczuleni. Wówczas pojawiają się większe obrzęki (nawet na twarzy), pokrzywka, nieżyt nosa lub trudności z oddychaniem. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Jak zabezpieczyć się przed biedronką azjatycką?

W zasadzie zabezpieczyć przed biedronką azjatycką możemy głównie nasze domy. Najlepszą metodą jest zamontowanie moskitier i uszczelnienie wszystkich szczelin przy oknach i drzwiach. Ważne jest też regularne sprzątanie i odkurzanie. W sklepach znaleźć można różne środki do walki z arlekinami, ale niestety są one wątpliwej jakości.

Profesjonalne metody zwalczania biedronek

Problem pojawia się wtedy, gdy biedronki azjatyckie dostaną się do domu. Owady te lubią bowiem gromadzić się w dużych skupiskach. Poza tym szybko się rozmnażają. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie profesjonalnej metody ich zwalczania, czyli dezynsekcji. W celu ich eliminacji najczęściej zaleca się metodę opryskową lub zamgławianie ULV. W obu przypadkach rozprowadza się specjalny biobójczy preparat. Metoda pierwsza to punktowy oprysk. Druga polega natomiast na równomiernym rozprowadzeniu preparatu w postaci mgły.

Ile kosztuje zabieg zwalczania biedronek azjatyckich?

Skorzystanie z usług profesjonalistów gwarantuje skuteczne rozwiązanie problemu. To wiąże się jednak z kosztami. Są one ustalane indywidualnie. W zależności od metody koszt wyniesie około 100 – 200 zł (do 60 m2).

Biedronka azjatycka to nieoczekiwany gość w naszych domach. Mimo że nie jest tak bardzo szkodliwa, jak inne insekty, to także należy ją eliminować. Ogólnodostępne preparaty niekoniecznie pomogą, więc najskuteczniejszy efekt przyniesie profesjonalna dezynsekcja.