Jak wytępić myszy z domu?
Odkrycie, że nasze domowe zapasy jedzenia zostały pogryzione przez szkodniki, nie jest przyjemnym uczuciem. Pojawienie się niechcianych gryzoni w naszej prywatnej przestrzeni często może powodować duży dyskomfort i pytania: Co zrobić? Jak to załatwić?
Na szczęście jest dużo metod walki z myszami i w zależności od naszych potrzeb i okoliczności na pewno znajdzie się taka, która będzie najskuteczniejsza.
Deratyzacja?
Deratyzacją nazywamy proces pozbywania się myszy i szczurów z przestrzeni, w której żyją ludzie lub składowane są zapasy jedzenia czy innych produktów. Myszy nie tylko jedzą i podgryzają meble oraz zanieczyszczają podłogi i półki, ale też niestety roznoszą choroby (np. salmonella czy toksoplazmoza). Gryzonie są bardzo płodnymi zwierzętami, które łatwo adaptują się do niekorzystnych warunków. Pojawiają się w domach i spiżarniach w poszukiwaniu jedzenia i ciepła, dlatego okresem ich największej aktywności w gospodarstwach najczęściej jest zima. Kiedy już wykryjemy obecność gryzonia w domu, niezbędna jest szybka reakcja. Na rynku są dostępne najróżniejsze środki, które pomogą nam w walce z tymi szkodnikami.
Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem po wykryciu obecności myszy w naszym gospodarstwie domowym jest stwierdzenie, gdzie mają swoje gniazdo i ile gryzoni może w nim przebywać. Jeśli są to pojedyncze egzemplarze łatwo i szybko będzie można się ich pozbyć. Jeśli skala problemu jest większa, być może będą potrzebne bardziej radykalne środki działania. To o czym należy bezwzględnie pamiętać to bezpieczeństwo ludzi i zwierząt domowych. Dlatego, jeżeli sami nie czujemy się kompetentni do eliminacji myszy, warto skorzystać z usług firm, które zajmują się deratyzacją profesjonalnie.
Jak pozbyć się myszy z domu-metody
Najbardziej popularną metodą pozbywania się myszy jest ustawianie pułapek mechanicznych w miejscach, w których najczęściej pojawiają się ślady obecności tych zwierząt. Korzystając z tego sposobu, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie ludzi, a w szczególności dzieci oraz regularnie sprawdzać, czy pułapka zadziałała. Istnieje też alternatywa tej metody nazywana pułapką żywołowną. Drugim sposobem jest zastosowanie odpowiednich substancji chemicznych. Na rynku dostępne są najróżniejsze środki do walki z gryzoniami. Mogą to być granulaty, pasty, pianki czy płyny. Użycie konkretnego rodzaju uzależnione jest od miejsca, w którym żerują myszy. Przy stosowaniu trutek należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, aby szkodliwe substancje nie przedostały się np. do składowanej żywności.
Profesjonalna pomoc
Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samemu reagować na pojawienie się gryzoni lub skala problemu jest za duża, warto zwrócić się o pomoc do firm przeprowadzających deratyzację. W zakres świadczonych usług wchodzą między innymi rozpoznanie skali problemu, dobranie odpowiedniej metody eliminacji gryzoni oraz utylizacja martwych myszy. Powierzając to zadanie specjalistom, możemy mieć pewność, że problem zostanie rozwiązany szybko i skutecznie.