Mole spożywcze a Ubraniowe. Czym się Różnią? Jak się ich Pozbyć?

mole ubraniowe

Mole spożywcze a Ubraniowe. Czym się Różnią? Jak się ich Pozbyć?

Mole spożywcze a Ubraniowe. Czym się Różnią? Jak się ich Pozbyć? 1024 576 alerobale.pl

Mole spożywcze a Ubraniowe. Czym się Różnią? Jak się ich Pozbyć?

Wiele osób zastanawia się, czy mole spożywcze, a ubraniowe to jest to samo. Mimo pewnych podobieństw są to różne stworzenia i różnią się nie tylko rodzajem atakowanych przedmiotów. Określenie, który gatunek trapi Twoje pomieszczenie, jest istotne, aby przygotować metody, które pozwolą na sprawne pozbycie się ich.

Mole spożywcze, a ubraniowe – czym się różnią?

Mole spożywcze są małe, latają raczej wolno, a wyglądem przypominają niewielkie ćmy. Na ich skrzydłach można zaobserwować zygzakowate kształty, co może okazać się pomocne w ich identyfikacji. Kiedy jest w pozycji siedzącej, wyglądem przypomina małego motyla.

Mole ubraniowe to najczęściej włosienniczki lub kożusznik. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że są to podobne insekty, ale po przyjrzeniu się można zauważyć decydujące w rozpoznaniu różnice. Różnice łatwo można zaobserwować w wyglądzie skrzydełek. W odróżnieniu od moli spożywczych nie mają zygzakowatych skrzydełek, ale za to pokryte są drobnymi włoskami. Są zdecydowanie jaśniejsze od spożywczych odpowiedników i cechują się jasnobrązową nazwą.

Mole spożywcze, a ubraniowe – czym się żywią?

Jak sama nazwa wskazuje mole spożywcze i ubraniowe żywią się innymi rzeczami. Mole spożywcze lubują się w słodkich rzeczach i produktach bogatych w węglowodany. Jedzą również orzechy, nasiona, a bezpieczne nie mogą być nawet artykuły dla zwierząt. Schowanie tych produktów w miejsca trudniej dostępne może okazać się pierwszym krokiem do opanowania rozprzestrzeniania robactwa. Umieszczenie pożywienia w szklane, szczelne opakowania uniemożliwi wtargnięcie moli.

Mole ubraniowe spożywają włókna naturalnego pochodzenia. Wbrew pozorom nie jedzą jedynie ubrań, a ich obiektem ataku może okazać się również kanapa, portfele i inne skórzane rzeczy. Wełna, pierz, len i bawełna i ubrania z nich zrobione to obiekty, gdzie najczęściej możesz spotkać mole. Warto zabezpieczać i sprawdzać stan szczególnie w szafach, gdzie znajduje się rzadziej używana odzież.

Czy ograniczenie źródła pożywienia pomoże zlikwidować mole?

Jeżeli odetniesz mole od źródeł pożywienia, to z całą pewnością ograniczysz ich rozprzestrzenianie. Problematycznym jednak jest fakt, że mole rozprzestrzeniają się bardzo szybko i są w stanie składać wiele jaj. Bez pożywienia są w stanie przeżyć nawet kilkanaście dni, a w tym czasie… rozmnożyć się.

Konieczne jest wdrożenie procedur, które skutecznie będą odstraszać insekty. Użycie zapachów, których nie lubią, używanie specjalnych preparatów i pułapek może okazać się konieczne, w celu ograniczenia rozwoju kolonii. Jeżeli doszło już do dużego zasiedlenia i nie możesz sobie poradzić domowymi sposobami, to konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

Podsumowanie

Mole spożywcze, a ubraniowe to nie są te same insekty. Mimo wielu podobieństw różnią się wieloma kwestiami. Należą do nich między innymi ulubione źródła pożywienia oraz fizjologiczne uwarunkowania. Ograniczenie pożywienia może nie być wystarczające do pozbycia się moli, ponieważ rozprzestrzeniają się szybko. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z robactwem, to warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy skutecznie i bezpiecznie pozbędą się niechcianych gości.

Potrzebujesz usuwania moli z mieszkania? Skontaktuj się!