– jak zlokalizować problem?

Zwalczanie karaluchów

Zwalczanie karaluchów – jak zlokalizować problem?

Karaluchy, zwane także karaczanami pospolitymi lub wschodnimi, to owady, które mogą osiedlać się w wilgotnych i ciepłych miejscach. Często natrafić można na nie w domach, mieszkaniach, szpitalach czy różnego rodzaju lokalach, takich jak restauracje. Ich rozmiar zwykle nie przekracza 3 cm (zazwyczaj osiągają od 17 do 28 mm). Posiadają brązową barwę, pancerz i podłużne czułki. Są owadami wszystkożernymi i poszukują przede wszystkim pożywienia, dlatego warto sprawdzić, czy nie osiedliły się w szafkach z jedzeniem lub w ich okolicach (chowają się w zakamarkach, np. pod listwami podłogowymi). Należy pamiętać, że karaluchy w ciągu dnia się ukrywają, a żerowanie rozpoczynają dopiero w ciemności, dlatego w nocy łatwiej je zlokalizować.

Interesuje Cię nasza oferta likwidacji karaluchów w Warszawie? Zadzwoń!

 

Likwidacja karaluchów Warszawa – należy zareagować szybko i skutecznie

Karaluchy bardzo szybko się rozmnażają, na dodatek robią to przez cały rok. Zbyt długie zwlekanie z reakcją może więc znacząco pogłębić problem. Dodatkowo, według licznie przeprowadzanych badań owady te rozprzestrzeniają wiele chorób (m.in. gruźlicę czy dżumę). Przenoszą też różnego rodzaju wirusy i grzyby. Tym bardziej tępienie karaluchów powinno być szybkie i skuteczne. Nasza firma rekomenduje zwykle zastosowanie metody żelowej i zamgławianie ULV, ponieważ to rozwiązanie bezpieczne i niezawodne. Próby samodzielnej walki mogą okazać się jedynie krótkotrwałym sukcesem, w przeciwieństwie do profesjonalnego działania, które daje trwały efekt.

 

Jak wyglądają karaluchy?

Istnieje wiele rodzajów karaluchów. Te, które można spotkać w Polsce, zwykle osiągają maksymalnie około 3 cm (dorosłe). Mają ciemnobrązowy kolor, są nieco wydłużone i spłaszczone. Pokrywa je twardy, lekko połyskujący pancerz. Karaluchy posiadają aż trzy pary nóg, którymi potrafią się poruszać zaskakująco szybko. Warto wiedzieć, że samce i samice nieco się od siebie różnią. Samice zazwyczaj nie posiadają skrzydeł, a jeśli tak, to są one niewielkie. U samców mogą być natomiast stosunkowo duże. Nie służą one jednak do latania. Dzięki nim karaluchy bezpiecznie szybują, dlatego niestraszny jest im upadek z większej wysokości.

 

Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy?

Wczesne wykrycie karaluchów w domu jest dość istotne, ponieważ umożliwia szybką i skuteczną reakcję. Wiele osób jednak nie od razu zdaje sobie sprawę z obecności tych insektów. To, czy w domu osiedliły się karaluchy najlepiej sprawdzić poprzez obserwację. Bezpośrednie wykrycie karaluchów jest utrudnione z tego względu, że osobniki te uaktywniają się głównie nocą. Są jednak pewne oznaki, które mogą wskazywać na ich obecność. Jak sprawdzić więc, czy w domu są karaluchy? Przede wszystkim należy:

 

   • sprawdzić sypkie produkty w kuchni – zwłaszcza gdy przechowywane są w niezamkniętych pojemnikach (niekoniecznie będą tam karaluchy, ale można znaleźć w nich odchody tych insektów),

   • zwrócić uwagę na ściany, podłogi i ich połączenia – mogą pojawić się tam ciemne ślady rozmazów. Karaluchy zostawiają je w wilgotnych miejscach, po których się poruszają (np. w łazience),

   • przeszukać dom pod kątem obecności zrzuconej skóry insektów – każdy karaluch zrzuca skórę aż do 8 razy. W miejscach ich występowania nawet w ciągu dnia można więc ją odnaleźć,

   • sprawdzić, czy w domu nie pojawiły się podejrzane uszkodzenia – karaluchy mogą niszczyć opakowania produktów spożywczych, a także inne przedmioty, takie jak np. książki,

  • obserwować, czy w domu nie pojawił się charakterystyczny zapach stęchlizny – karaluchy w dużych ilościach wydzielają właśnie taki zapach.

 

 

O czym należy pamiętać przed zwalczaniem karaluchów?

Skuteczne usuwanie karaluchów wiąże się z użyciem specjalistycznych środków biobójczych. Ich zastosowanie wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Ze względu na to, że każdy przypadek i mieszkanie jest inne, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą, aby omówić sytuację indywidualnie. Oferujemy kompleksową usługę zwalczania karaluchów dla mieszkańców Warszawy oraz okolic.

 

Tępienie karaluchów – jak wyeliminować problem na długo?

Występowanie karaluchów jest nieprzyjemną sytuacją, która może wiązać się też z potrzebą skorzystania z innych usług niż tylko dezynsekcja. Ich osiedlenie się może oznaczać, że mamy problem z wilgocią, która sprzyja rozwijaniu się negatywnych dla zdrowia grzybów i pleśni. Naszym klientom, po zwalczeniu karaluchów, zalecamy więc także skorzystanie z procesu dezynfekcji (także znajduje się w naszej ofercie). Pomoże to rozwiązać negatywne skutki wilgoci. Aby jej zapobiec, należy też pamiętać o sprawdzeniu drożności wentylacji i ewentualnym usprawnieniu jej sieci.

 

Francuzy, czyli jak potocznie nazywamy karaluchy i dlaczego?

W naszej branży wspomina się, że istnieje problem z właściwym stosowaniem nazwy karaluch. Przez podobny wygląd mylnie karaluchami określa się też prusaki. Można się jednak spotkać także z potoczną nazwą tych insektów – francuzy. Trudno określić przyczynę tego nazewnictwa. Można znaleźć podejrzenie, że ma ono podłoże historyczne związane z wojowniczą, nieprzyjemną naturą tego narodu. Cecha ta kojarzyła się też z karaluchami, stąd określenie francuzy. Dzisiaj nikt o tym nie pamięta i jest to jedynie ciekawostką.

 

Usuwanie karaluchów Warszawa – korzystna cena za profesjonalną usługę

Oferujemy najwyższej jakości usługi, które umożliwiają skuteczne zwalczanie karaluchów. W przypadku każdego klienta dokonujemy indywidualnej wyceny. Nasza firma funkcjonuje przede wszystkim na terenie Warszawy, ale dojazd do innych miejscowości też jest możliwy. Wybierając właśnie nas, zyskać można:

 

   • gwarancję skuteczności,

   • gwarancję bezpieczeństwa (sprawdzone rozwiązania i bezpieczna realizacja),

  • gwarancję wykorzystania najwyższej jakości środków biobójczych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem i bezpośredniego skontaktowania się, w celu uzgodnienia szczegółów.

Dokładne ceny naszych usług dostępne są na stronie – wycena zwalczania karaluchów

 

Zapytaj o szczegóły likwidacji karaluchów w Warszawie


  Interesuje Cię nasza oferta ? Zadzwoń!