Deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja

SŁOWNIK

Mole

Mól włosienniczek
Częściej określany jako mol odzieżowy. Mały motyl nocny z rodziny molowatych. Jest jednym z najbardziej znanych insektów o szkodliwej działalności. Potrafi negatywnie wpływać na stan ubrań oraz innych materiałów. Samice składają od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu jaj, a okres wylęgania się młodych trwa do 10 dni. W niskiej temperaturze ten proces może wydłużyć się do trzech tygodni. Z uwagi na brak konieczności odżywiania przez dorosłego osobnika, zagłodzenie ich jest niemożliwe. Dorosły osobnik żyje około 30 dni.

Mol spożywczy – Omacnica Spichrzanka
Potocznie zwana molem spożywczym. Rozpiętość skrzydeł wynosi do 20 mm. Mają barwę rdzawą. Gąsienice osiągają 12 mm długości i są barwy brudnobiałej w ciemne plamki. W ciągu roku rozwijają się od 2 do 3 pokoleń. Gąsienice żerują na ziarnie zbóż, na innych nasionach lub przetworach spożywczych.
W przeciwieństwie do mola włosienniczka nie niszczy ubrań, a jego ulubionym źródłem bytowania są produkty spożywcze. Głównie żeruje w nocy, a jego najczęstszym źródłem bytowania są suche pokarmy. Należą do nich między innymi kasze, makarony, mąki. Dorosła forma nie pobiera pokarmu, dlatego niemożliwe jest zagłodzenie jej. Żyje około czternastu dni. Składają sporą ilość jaj, bo aż od 40 do 400, a średnio jest to 170. Wytępienie go nie należy do prostych, ponieważ potrafi adaptować się do niskich temperatur. Dopiero temperatury poniżej -15 stopni Celsjusza są dla niego zagrożeniem.