Korzyści z ozonowania pomieszczeń

ozonowanie pomieszczeń

Korzyści z ozonowania pomieszczeń

Korzyści z ozonowania pomieszczeń 1024 683 alerobale.pl

Ozonowanie pomieszczeń to metoda dezynfekcji, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm oraz instytucji publicznych. Ozon to bowiem gaz, który błyskawicznie rozprawia się z bakteriami, wirusami, roztoczami i innymi drobnoustrojami, a także ich formami przetrwalnikowymi. Chcesz odkryć korzyści z ozonowania pomieszczeń i poznać zakres usług DDD naszej firmy? Zapraszamy do lektury! 

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń?

Ozonowanie to proces, który polega na wykorzystaniu ozonu (O3) do dezynfekcji pomieszczeń. Mowa zatem o niszczeniu mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów oraz wszelkich ich form przetrwalnikowych. Ponadto ozonowanie stosowane jest jako metoda usuwania odoru, co ma znaczenie m.in. w przypadku konieczności oczyszczenia i zdezynfekowania mieszkania po zmarłym. Jeśli chodzi o sposób użycia tejże techniki, opiera się ona na generowaniu ozonu przy pomocy specjalistycznych generatorów ozonu. Urządzenia te przekształcają tlen (O2) z powietrza w ozon. Sprawdź szczegóły! 

Ozon i jego właściwości oksydacyjne 

Ozon wykazuje silne właściwości oksydacyjne, co sprawia, że jest niezwykle skuteczny w eliminowaniu szerokiego spektrum patogenów, od bakterii i wirusów począwszy, na grzybach i roztoczach kończąc. Ozonowanie pomieszczeń jest zatem ważną częścią usług DDD, zwłaszcza że jest to metoda bezpieczna dla człowieka i środowiska, a przy tym znacznie skuteczniejsza przy dezynfekcji od np. środków chemicznych zawierających chlor. Warto także dodać, że tlen uwalniany podczas rozkładu ozonu neutralizuje uciążliwe dla zdrowia właściwości alergenów np. pyłków kwiatowych, zapobiegając takim dolegliwościom jak podrażnienie gardła, nosa i oczu.

Jak wygląda ozonowanie pomieszczeń? 

Proces ozonowania można podzielić na kilka etapów, które zawsze poprzedzone są specjalistyczną analizą ekspertów świadczących usługi DDD, wyposażonych w certyfikowane generatory, a także kombinezony zabezpieczające. W uproszczeniu można przyjąć, że metoda ta dzieli się na: 

  1. Przygotowanie pomieszczenia  – nie mogą znajdować się w nich ludzie osoby, zwierzęta, a także należy usunąć z nich rośliny. Obszar poddawany ozonowaniu trzeba też zabezpieczyć – zadbać o zamknięcie/uszczelnienie drzwi, okien, kratek wentylacyjnych czy o zasłonięcie foliami delikatnych przedmiotów, które mogą zostać uszkodzone przez ozon (np. cenna elektronika czy obrazy). 
  2. Generowanie ozonu – za pomocą generatora ozonu, gaz jest uwalniany do pomieszczenia w kontrolowanych ilościach, adekwatnych do wielkości i charakteru przestrzeni. Ich wydajność wynosi nawet 15 g ozonu/h (15 000 mg/h). 
  3. Dezaktywację ozonu – po zakończeniu procesu ozonowania, gaz musi zostać bezpiecznie usunięty z pomieszczenia, co zwykle odbywa się poprzez naturalną dezaktywację (ozon z czasem rozpada się z powrotem na tlen) lub przy użyciu specjalnych wentylatorów. Na ogół wystarczy dane pomieszczenie po prostu dobrze wywietrzyć! 

Zalety ozonowania pomieszczeń 

Wykorzystanie ozonu w walce z nieprzyjemnymi zapachami oraz drobnoustrojami staje się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na wysoką skuteczność i brak negatywnego wpływu na środowisko. Gaz ten, będąc silnym utleniaczem, potrafi wnikać w miejsca trudno dostępne, gdzie tradycyjne metody mogą okazać się nieskuteczne. Dzięki temu ozonowanie pomieszczeń jest uznawane za jedną z bardziej efektywnych metod zwalczania bakterii i wirusów, a także grzybów! Metoda dezynsekcji oparta o ozon posiada zatem szereg zalet, które sprawiają, że jest coraz chętniej wybierana przez osoby prywatne, firmy czy instytucje publiczne:

  • Bezpieczeństwo – ozon jest substancją, która po zastosowaniu szybko się rozkłada, nie pozostawiając szkodliwych związków chemicznych.
  • Wszechstronność – możliwość zastosowania w różnych warunkach i na różnych powierzchniach, bez konieczności opróżniania pomieszczeń z mebli czy innych przedmiotów.
  • Efektywność –  wysoka skuteczność w eliminacji patogenów, także w trudno dostępnych miejscach, gdzie tradycyjne metody mogą zawodzić. 
  • Błyskawiczność – ozonowanie umożliwia uporanie się z problemem w kilka godzin. Dla przykładu tramwaje i inne środki lokomocji mogą po ozonowaniu zostać oddane do użytku niemalże natychmiast. 

Jak już wspomniano, ozonowanie to gwarancja wyeliminowana z pomieszczeń  patogenów. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie, astmę czy inne schorzenia układu oddechowego. Taka metoda będąca częścią usług DDD naszej firmy Alerobale.pl przyczynia się tym samym nie tylko do całkowitego zlikwidowania szkodliwych drobnoustrojów, ale również do poprawy jakości powietrza we wnętrzach. Warto o tym pamiętać m.in. po wykryciu zagrzybienia klimatyzacji, systemu rekuperacji czy tradycyjnej wentylacji. 

Czy ozonowanie zwalcza pluskwy? Obalamy mity! 

Ozonowanie mylnie uważane jest za metodę pozwalającą na skuteczne zwalczenie pluskiew domowych. Niestety wybicie insektów z użyciem ozonu byłoby możliwe tylko z zastosowaniem gazu o bardzo dużym stężeniu, znacznie wyższym niż to stosowane przy dezynfekowaniu pomieszczeń. Wymagany byłby również długi czas ekspozycji. 

Nie oznacza to jednak tego, że ozonowanie nie jest stosowane przy zwalczaniu pluskiew. Metoda ta może być uzupełnieniem strategii eliminacji insektów z pomieszczeń, wspierając takie techniki jak zamgławianie ULV czy specjalistyczny oprysk. Ozon usuwa nieprzyjemny zapach pozostawiony przez pluskwy (opisywany jest jako odór gnijących malin), a także patogeny rozwijające się w wylinkach i wydzielinach wydalanych przez owady.