Sanityzacja, sterylizacja i dezynfekcja – poznaj różnice!

sanityzacja, dezynfekcja

Sanityzacja, sterylizacja i dezynfekcja – poznaj różnice!

Sanityzacja, sterylizacja i dezynfekcja – poznaj różnice! 1024 683 alerobale.pl

Obrona przed wirusami i bakteriami bytujących w pomieszczeniach, a które wywołują choroby, jest dzisiaj bardzo zaawansowana – w dużej mierze opiera się na strategiach firm usług DDD (deratyzacja, dezynsekcja, dezynfekcja). Przede wszystkim można spotkać się z terminem dezynfekcji, która przeznaczona jest dla zróżnicowanych przestrzeni, zapewniając doskonały rezultat. Warto jednak rozróżnić tę usługę od np. sterylizacji pomieszczeń i przedmiotów, odkrywając również znaczenia takich procesów jak „domowa” sanityzacja! 

Sanityzacja a sterylizacja, czyli różne poziomy czystości pomieszczeń! 

Mówiąc o dezynfekcji, czyli usuwaniu bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy, a także innych drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych, warto poznać swoiste dwa poziomy czystości w pomieszczeniach. Rozróżnić należy zatem sanityzację od sterylizacji, co jest kluczowe dla zrozumienia skuteczności metod utrzymania czystości oraz bezpieczeństwa biologicznego wymaganego – również przez restrykcyjne normy PN-EN, ISO – w różnych środowiskach. 

  1. Sanityzacja ma na celu zmniejszenie liczby mikroorganizmów w pomieszczeniu do poziomu uznawanego za bezpieczny przez zdrowie publiczne, wykorzystując do tego środki chemiczne lub fizyczne, takie jak ciepło. W dużym zakresie sanityzację wykonuje każdy człowiek, wykorzystując w domu różne preparaty czyszczące. 
  1. Jeśli mówimy zaś o dezynfekcji, mamy na myśli niemalże 100% usuwanie z pomieszczeń zagrożeń biologicznych wraz z ich przetrwalnikami, zwykle do poziomu, niezagrażającemu człowiekowi, składowanym produktom spożywczym, zwierzętom gospodarczym itd.  
  1. Z kolei sterylizacja to bardzo specjalistyczny proces eliminacji wszystkich form mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów, grzybów i ich form przetrwalnikowych, co osiąga się przez zaawansowane metody: od wykorzystania autoklaw począwszy, na zastosowaniu technologii opartych o promieniowanie gamma kończąc. Przy sterylizacji pomieszczeń stosowane są także metody chemiczne. 

Warto podkreślić, że wymienione standardy czystości są niezbędne w różnych środowiskach. Większe wymagania są tam, gdzie mowa o dużych skupiskach ludzi, a mniejsze np. w domach i mieszkaniach. Najwyższy poziom wymaganego bezpieczeństwa biologicznego i sanitarnego przypisany jest placówkom medycznym (szczególnie salom operacyjnym), zakładom farmaceutyczny czy laboratoriom. 

AspektSanityzacjaSterylizacja
CelObniżenie liczby mikroorganizmów do bezpiecznego poziomuEliminacja wszystkich form mikroorganizmów
MetodyŚrodki chemiczne, ciepłoAutoklaw, promieniowanie gamma, obróbka chemiczna
ZastosowaniePrzemysł spożywczy, restauracje, szkołyPlacówki medyczne, laboratoria, przemysł farmaceutyczny
PrzykładyMyjnie naczyń w wysokiej temperaturze, stosowanie roztworów dezynfekującychAutoklawowanie narzędzi chirurgicznych, sterylizacja sprzętu laboratoryjnego

Sterylizacja pomieszczeń/przedmiotów a dezynfekcja

Wybierając między sterylizacją a dezynfekcją wiedzmy, że obie metody mają na celu redukcję ilości szkodliwych mikroorganizmów. Mimo tego procedury te różnią się stopniem skuteczności i zastosowaniem. 

  • Sterylizacja jest procesem, który niszczy wszystkie formy mikroorganizmów, co czyni ją metodą wyboru w środowiskach wymagających absolutnej czystości biologicznej. Mowa o przestrzeniach takich jak sale operacyjne czy laboratoria. 
  • Dezynfekcja redukuje liczbę mikroorganizmów do poziomu uznawanego za bezpieczny z punktu widzenia zdrowia publicznego, ale nie gwarantuje eliminacji dosłownie wszystkich patogenów, co sprawia, że jest częściej stosowana w mniej krytycznych środowiskach, takich jak domy, biura, zakłady przemysłowe, środki transportu zbiorowego. 

Porównując obie metody, warto zwrócić też uwagę na ich specyfikę. Na przykład, sterylizacja za pomocą autoklawu, który wykorzystuje parę wodną pod wysokim ciśnieniem i temperaturą, jest w stanie zniszczyć wszystkie mikroorganizmy w ciągu kilku minut. Autoklaw osiąga 100% skuteczności w eliminacji mikroorganizmów, ale odbywa się to w specjalnych, niewielkich urządzeniach. Niszczenie zagrożeń biologicznych w ten sposób ma zatem wymiar sterylizacji nie całych pomieszczeń, ale wybranych przedmiotów np. narzędzi chirurgicznie. 

Co zaś z popularnymi metodami dezynfekcji? One doskonale spisują się przy usuwaniu drobnoustrojów  z całych pomieszczeń, w tym ścian, sufitów, mebli i trudno dostępnych zakamarków. Przy dezynfekcji stosuje się roztwory alkoholowe, środki na bazie chloru czy też ozon

Oferta dezynfekcji Alerobale.pl – komu jesteśmy w stanie pomóc? 

Dezynfekcja ważna jest w różnych przestrzeniach. Wykonuje się ją np. po procesie deratyzacji magazynów spożywczych; w domach z zagrzybioną wentylacją czy klimatyzacją; w mieszkaniach po zmarłych; czy też w obiektach komercyjnych i środkach komunikacji miejskiej dla przeciwdziałania zagrożeniom epidemiologicznym. Powodów, dla których warto wybrać usługę dezynfekcji, jest naprawdę wiele, a nasza ekipa DDD z Warszawy jest w stanie pomóc firmom, instytucjom publicznym oraz klientom indywidualnym. Zapewniamy m.in. 

  • dezynfekcję autobusów miejskich, 
  • dezynfekcję hoteli, 
  • dezynfekcję restauracji, 
  • dezynfekcję mieszkań i domów, 
  • dezynfekcję przedszkoli i szkół, 
  • dezynfekcję dla przemysłu, 
  • dezynfekcję urzędów, 
  • dezynfekcję obiektów komercyjnych (baseny, kina, pasaże handlowe, parkingi itp.). 

Podsumowanie 

Sanityzacja to proces usuwania przede wszystkim zarazków, a stosuje go w domu każdy z nas z użyciem środków czystości! Inaczej jest z profesjonalną dezynfekcją. Oferują ją m.in. firmy usług DDD, które usuwają z pomieszczeń zagrożenia biologiczne np. z wykorzystaniem środków chemicznych bądź ozonu. Jest to gwarancja niemalże stuprocentowego wyeliminowania patogenów, z pewnością do poziomu, który przestaje być zagrożeniem dla człowieka. Sterylizacja pomieszczeń i przedmiotów to zaś złożony proces zarezerwowany do ściśle określonych przez normy zastosowań np. 100% oczyszczania z drobnoustrojów narzędzi chirurgicznych.