Zwalczanie pluskiew – poznaj skuteczną strategię dezynsekcji!

zwalczanie pluskiew

Zwalczanie pluskiew – poznaj skuteczną strategię dezynsekcji!

Zwalczanie pluskiew – poznaj skuteczną strategię dezynsekcji! 1024 683 alerobale.pl

Zastanawiałeś się na czym polega zwalczanie pluskiew? Metodą eliminacji tych insektów jest zamgławianie ULV i specjalistyczny oprysk. Techniki te stosuje się zwykle 2 razy przy niskiej populacji w odstępie 14 dni. Podkreślić zatem należy, że tylko dobrze opracowana strategia działania i specjalistyczne metody firmy usług DDD mogą zagwarantować sukces. Domowe środki niestety nie są skuteczne, a warto wiedzieć, że pluskwy stają się dzisiaj naprawdę poważnym problemem europejskich miast – nie tylko Paryża, Rzymu i Londynu, ale także Warszawy! Poznaj tajniki zwalczania pluskiew.

Pluskwa domowa, czyli zagrożenie każdego domu i nie tylko… 

Pluskwa domowa to pasożyt, który coraz częściej spotykany jest w naszych domach, a także w obiektach komercyjnych i publicznych (także w komunikacji miejskiej). Niestety walka z tym insektem jest trudna i wymaga zastosowania innowacyjnych metod zwalczania – zwykłe środki chemiczne niestety nie są wystarczające! Dzieje się tak ze względu na wysoką odporność insektów na różnego rodzaju substancje insektobójcze. Ma na to też wpływ błyskawiczny rozwój kolonii w danym miejscu. Należy podkreślić, że samica pluskwy składa około 500 jaj w ciągu jednego lęgu, co równoznaczne jest z ilością 3-4 do 12 jaj dziennie! 

Ciekawostka! Larwa pluskwy dojrzewa 5-6 tygodni. Do rozwoju potrzebuje pokarmu, jednak dorosłe osobniki mogą wytrzymać bez jedzenia nawet roku. Ponadto doskonale radzą sobie z trudnymi warunkami np. upałami czy niskimi temperaturami w pomieszczeniach. 

Pluskwa w domu? Jak rozpoznać zagrożenie 

Określenie tego, czy mamy pluskwy w domu, samochodzie czy przestrzeniach biurowych, nie jest trudne, mimo tego, iż owad doskonale się ukrywa. Bytowanie insektów w danym miejscu można określić m.in. po:

  • wylinkach owadów; 
  • charakterystycznych czarnych kropkach (wydzielina i odchody owadów) np. na ramach łóżek czy obrazów; 
  • zapachu zgniłej maliny w pomieszczeniach lub na przedmiotach (np. w szafie); 
  • ugryzieniach na ciele układających się w linie z 3 punktami (linia prosta lub trójkąt); 
  • zaobserwowaniu dorosłych, ciemnobrązowych owadów np. w szczelinach, ramach obrazów (atakują głównie nocą); 
  • zaobserwowaniu niemal przezroczystych, niewielkich nimf pluskwiaków w materacu, dywanie, ubraniach, meblach tapicerowanych. 

Co skutecznie eliminuje pluskwy?

Specjaliści usług deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji często podkreślają, że jedną skuteczną strategią  zwalczania pluskiew jest metodyczne podejście oparte o:

  1. Dokładne rozpoznanie problemu – w wielu przypadkach należy zastosować odpowiednie zabiegi dezynsekcji nie tylko w miejscu bytowania pluskiew (np. w jednym pomieszczeniu), ale w całym domu. Ważne jest też to, by dokładnie ocenić sytuację, tak, by dotrzeć do wszystkich ukrytych miejsc, w których insekty mogą się znajdować.
  2. Zaplanowanie metod zwalczania pluskiew wedle harmonogramu np. 2 wizyty ekipy DDD w odstępach 14 dni. Istotne jest dobranie sprawdzonych technik np. zamgławianie ULV. 
  3. Kontrolowanie sytuacji, by nie pozwolić na nawrót problemu – pamiętaj, że nawet z kilku jajeczek może powstać nowa kolonia pluskiew. Reagować należy błyskawicznie! 

Metoda zamgławiania ULV a zwalczanie pluskiew 

Zwalczanie pluskiew domowych za pomocą metody ULV polega na rozpylaniu specjalnej cieczy roboczej, którą może być np. mieszanka koncentratu środka owadobójczego i wody. Zamgławianie odbywa się przy bardzo niskiej temperaturze, która wspiera proces zatruwania owadów. Ponadto w metodzie ULV środek biobójczy znajduje się w postaci mikrokapsułek, które pozostają zamknięte do czasu aż nie natknie się na nie owad. Substancja ta nie traci swoich właściwości nawet po odparowaniu cieczy i działa znacznie dłużej niż w przypadku np. tradycyjnego opryskiwania.

Odpluskiwanie metodą oprysku 

Metoda oprysku polega na zastosowaniu specjalnych, naprawdę silnych środków insektobójczych. Uśmiercają one część osobników, a także wpływają na ich układ rozrodczy, zapobiegając powstawaniu nowych członków kolonii. Ponadto oprysk pozwala na przenoszenie śmiercionośnych substancji z jednego owada na drugiego. Skuteczność odpluskwiania metodą oprysku jest wysoka, ale istotne jest powtórzenie zabiegu. 

Zwalczanie pluskiew: kontrola pomieszczeń po zabiegach dezynsekcji 

Istotna jest też kontrola pomieszczenia przez specjalistów usług DDD oraz powtórzenie całej procedury po kilkunastu dniach. Tylko wtedy można mieć pewność, że wszystkie osobniki oraz ich jaja zostały unieszkodliwione. Ważne jest sprawdzanie nawet najmniejszych zakamarków: ram obrazów i luster, szczelin listew przypodłogowych, wnętrz szaf oraz wyściółek materacy, w których szczególnie często bytują pluskwy. 

Warto wiedzieć! Ekipa Alerobale.pl łączy różne formy walki z pluskwami, aby zwiększyć szanse na całkowite wyeliminowanie szkodników. Wiemy, jak pozbyć się ich z mieszkań, domów, kin czy nawet z komunikacji miejskiej. Zachęcamy do kontaktu – gwarantujemy natychmiastowe działanie na terenie Warszawy i okolicy. Wybierz usługi DDD Warszawa już dziś! 

Jak chronić się przed pluskwami?

Wbrew mylnym przekonaniom pluskwy nie zamieszkują tylko i wyłącznie brudnych, zaniedbanych mieszkań. Wręcz przeciwnie! Często wykrywane są w nowych materacach łóżkowych i meblach tapicerowanych. Po zakupie takich przedmiotów zawsze dokładnie je przeglądaj. Pamiętaj również o regularnym odkurzania i czyszczeniu miejsc, w których mogą ukrywać się insekty. Mowa o szparach w meblach czy szczelinach za tapetami.

Podczas podróży, zaleca się sprawdzanie łóżek i mebli w miejscach zakwaterowania, aby uniknąć przypadkowego zawleczenia pluskiew do domu. Walizek podróżnych z ubraniami nigdy nie zanoś bezpośrednio do sypialni. Po powrocie z wakacji od razu wykonaj pranie w dużej temperaturze! 

Pamiętaj! Nigdy nie bagatelizuj objawów bytowania insektów w twoim domu (charakterystyczne ciemne kropki na drewnianych ramach łóżek, wylinki owadów, potrójne ugryzienia na ciele, krew na pościeli). Nawet kilka osobników może roznieść się po całym lokalu, zatruwając życie domowników. Ugryzienia pluskiew często wywołują reakcje alergiczne, a cała kolonia jest trudna w zwalczaniu.