Baza wiedzy

Sanityzacja, sterylizacja i dezynfekcja – poznaj różnice! 1024 683 alerobale.pl

Sanityzacja, sterylizacja i dezynfekcja – poznaj różnice!

Obrona przed wirusami i bakteriami bytujących w pomieszczeniach, a które wywołują choroby, jest dzisiaj bardzo zaawansowana – w dużej mierze opiera się na strategiach firm usług DDD (deratyzacja, dezynsekcja, dezynfekcja). Przede wszystkim można spotkać się z terminem dezynfekcji, która przeznaczona jest dla zróżnicowanych przestrzeni, zapewniając doskonały rezultat. Warto jednak rozróżnić tę usługę od np. sterylizacji pomieszczeń i przedmiotów, odkrywając również znaczenia takich procesów jak „domowa” sanityzacja! 

Sanityzacja a sterylizacja, czyli różne poziomy czystości pomieszczeń! 

Mówiąc o dezynfekcji, czyli usuwaniu bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy, a także innych drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych, warto poznać swoiste dwa poziomy czystości w pomieszczeniach. Rozróżnić należy zatem sanityzację od sterylizacji, co jest kluczowe dla zrozumienia skuteczności metod utrzymania czystości oraz bezpieczeństwa biologicznego wymaganego – również przez restrykcyjne normy PN-EN, ISO – w różnych środowiskach. 

  1. Sanityzacja ma na celu zmniejszenie liczby mikroorganizmów w pomieszczeniu do poziomu uznawanego za bezpieczny przez zdrowie publiczne, wykorzystując do tego środki chemiczne lub fizyczne, takie jak ciepło. W dużym zakresie sanityzację wykonuje każdy człowiek, wykorzystując w domu różne preparaty czyszczące. 
  1. Jeśli mówimy zaś o dezynfekcji, mamy na myśli niemalże 100% usuwanie z pomieszczeń zagrożeń biologicznych wraz z ich przetrwalnikami, zwykle do poziomu, niezagrażającemu człowiekowi, składowanym produktom spożywczym, zwierzętom gospodarczym itd.  
  1. Z kolei sterylizacja to bardzo specjalistyczny proces eliminacji wszystkich form mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów, grzybów i ich form przetrwalnikowych, co osiąga się przez zaawansowane metody: od wykorzystania autoklaw począwszy, na zastosowaniu technologii opartych o promieniowanie gamma kończąc. Przy sterylizacji pomieszczeń stosowane są także metody chemiczne. 

Warto podkreślić, że wymienione standardy czystości są niezbędne w różnych środowiskach. Większe wymagania są tam, gdzie mowa o dużych skupiskach ludzi, a mniejsze np. w domach i mieszkaniach. Najwyższy poziom wymaganego bezpieczeństwa biologicznego i sanitarnego przypisany jest placówkom medycznym (szczególnie salom operacyjnym), zakładom farmaceutyczny czy laboratoriom. 

AspektSanityzacjaSterylizacja
CelObniżenie liczby mikroorganizmów do bezpiecznego poziomuEliminacja wszystkich form mikroorganizmów
MetodyŚrodki chemiczne, ciepłoAutoklaw, promieniowanie gamma, obróbka chemiczna
ZastosowaniePrzemysł spożywczy, restauracje, szkołyPlacówki medyczne, laboratoria, przemysł farmaceutyczny
PrzykładyMyjnie naczyń w wysokiej temperaturze, stosowanie roztworów dezynfekującychAutoklawowanie narzędzi chirurgicznych, sterylizacja sprzętu laboratoryjnego

Sterylizacja pomieszczeń/przedmiotów a dezynfekcja

Wybierając między sterylizacją a dezynfekcją wiedzmy, że obie metody mają na celu redukcję ilości szkodliwych mikroorganizmów. Mimo tego procedury te różnią się stopniem skuteczności i zastosowaniem. 

  • Sterylizacja jest procesem, który niszczy wszystkie formy mikroorganizmów, co czyni ją metodą wyboru w środowiskach wymagających absolutnej czystości biologicznej. Mowa o przestrzeniach takich jak sale operacyjne czy laboratoria. 
  • Dezynfekcja redukuje liczbę mikroorganizmów do poziomu uznawanego za bezpieczny z punktu widzenia zdrowia publicznego, ale nie gwarantuje eliminacji dosłownie wszystkich patogenów, co sprawia, że jest częściej stosowana w mniej krytycznych środowiskach, takich jak domy, biura, zakłady przemysłowe, środki transportu zbiorowego. 

Porównując obie metody, warto zwrócić też uwagę na ich specyfikę. Na przykład, sterylizacja za pomocą autoklawu, który wykorzystuje parę wodną pod wysokim ciśnieniem i temperaturą, jest w stanie zniszczyć wszystkie mikroorganizmy w ciągu kilku minut. Autoklaw osiąga 100% skuteczności w eliminacji mikroorganizmów, ale odbywa się to w specjalnych, niewielkich urządzeniach. Niszczenie zagrożeń biologicznych w ten sposób ma zatem wymiar sterylizacji nie całych pomieszczeń, ale wybranych przedmiotów np. narzędzi chirurgicznie. 

Co zaś z popularnymi metodami dezynfekcji? One doskonale spisują się przy usuwaniu drobnoustrojów  z całych pomieszczeń, w tym ścian, sufitów, mebli i trudno dostępnych zakamarków. Przy dezynfekcji stosuje się roztwory alkoholowe, środki na bazie chloru czy też ozon

Oferta dezynfekcji Alerobale.pl – komu jesteśmy w stanie pomóc? 

Dezynfekcja ważna jest w różnych przestrzeniach. Wykonuje się ją np. po procesie deratyzacji magazynów spożywczych; w domach z zagrzybioną wentylacją czy klimatyzacją; w mieszkaniach po zmarłych; czy też w obiektach komercyjnych i środkach komunikacji miejskiej dla przeciwdziałania zagrożeniom epidemiologicznym. Powodów, dla których warto wybrać usługę dezynfekcji, jest naprawdę wiele, a nasza ekipa DDD z Warszawy jest w stanie pomóc firmom, instytucjom publicznym oraz klientom indywidualnym. Zapewniamy m.in. 

  • dezynfekcję autobusów miejskich, 
  • dezynfekcję hoteli, 
  • dezynfekcję restauracji, 
  • dezynfekcję mieszkań i domów, 
  • dezynfekcję przedszkoli i szkół, 
  • dezynfekcję dla przemysłu, 
  • dezynfekcję urzędów, 
  • dezynfekcję obiektów komercyjnych (baseny, kina, pasaże handlowe, parkingi itp.). 

Podsumowanie 

Sanityzacja to proces usuwania przede wszystkim zarazków, a stosuje go w domu każdy z nas z użyciem środków czystości! Inaczej jest z profesjonalną dezynfekcją. Oferują ją m.in. firmy usług DDD, które usuwają z pomieszczeń zagrożenia biologiczne np. z wykorzystaniem środków chemicznych bądź ozonu. Jest to gwarancja niemalże stuprocentowego wyeliminowania patogenów, z pewnością do poziomu, który przestaje być zagrożeniem dla człowieka. Sterylizacja pomieszczeń i przedmiotów to zaś złożony proces zarezerwowany do ściśle określonych przez normy zastosowań np. 100% oczyszczania z drobnoustrojów narzędzi chirurgicznych. 


    Zwalczanie pluskiew – poznaj skuteczną strategię dezynsekcji! 1024 683 alerobale.pl

    Zwalczanie pluskiew – poznaj skuteczną strategię dezynsekcji!

    Zastanawiałeś się na czym polega zwalczanie pluskiew? Metodą eliminacji tych insektów jest zamgławianie ULV i specjalistyczny oprysk. Techniki te stosuje się zwykle 2 razy przy niskiej populacji w odstępie 14 dni. Podkreślić zatem należy, że tylko dobrze opracowana strategia działania i specjalistyczne metody firmy usług DDD mogą zagwarantować sukces. Domowe środki niestety nie są skuteczne, a warto wiedzieć, że pluskwy stają się dzisiaj naprawdę poważnym problemem europejskich miast – nie tylko Paryża, Rzymu i Londynu, ale także Warszawy! Poznaj tajniki zwalczania pluskiew.

    Pluskwa domowa, czyli zagrożenie każdego domu i nie tylko… 

    Pluskwa domowa to pasożyt, który coraz częściej spotykany jest w naszych domach, a także w obiektach komercyjnych i publicznych (także w komunikacji miejskiej). Niestety walka z tym insektem jest trudna i wymaga zastosowania innowacyjnych metod zwalczania – zwykłe środki chemiczne niestety nie są wystarczające! Dzieje się tak ze względu na wysoką odporność insektów na różnego rodzaju substancje insektobójcze. Ma na to też wpływ błyskawiczny rozwój kolonii w danym miejscu. Należy podkreślić, że samica pluskwy składa około 500 jaj w ciągu jednego lęgu, co równoznaczne jest z ilością 3-4 do 12 jaj dziennie! 

    Ciekawostka! Larwa pluskwy dojrzewa 5-6 tygodni. Do rozwoju potrzebuje pokarmu, jednak dorosłe osobniki mogą wytrzymać bez jedzenia nawet roku. Ponadto doskonale radzą sobie z trudnymi warunkami np. upałami czy niskimi temperaturami w pomieszczeniach. 

    Pluskwa w domu? Jak rozpoznać zagrożenie 

    Określenie tego, czy mamy pluskwy w domu, samochodzie czy przestrzeniach biurowych, nie jest trudne, mimo tego, iż owad doskonale się ukrywa. Bytowanie insektów w danym miejscu można określić m.in. po:

    • wylinkach owadów; 
    • charakterystycznych czarnych kropkach (wydzielina i odchody owadów) np. na ramach łóżek czy obrazów; 
    • zapachu zgniłej maliny w pomieszczeniach lub na przedmiotach (np. w szafie); 
    • ugryzieniach na ciele układających się w linie z 3 punktami (linia prosta lub trójkąt); 
    • zaobserwowaniu dorosłych, ciemnobrązowych owadów np. w szczelinach, ramach obrazów (atakują głównie nocą); 
    • zaobserwowaniu niemal przezroczystych, niewielkich nimf pluskwiaków w materacu, dywanie, ubraniach, meblach tapicerowanych. 

    Co skutecznie eliminuje pluskwy?

    Specjaliści usług deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji często podkreślają, że jedną skuteczną strategią  zwalczania pluskiew jest metodyczne podejście oparte o:

    1. Dokładne rozpoznanie problemu – w wielu przypadkach należy zastosować odpowiednie zabiegi dezynsekcji nie tylko w miejscu bytowania pluskiew (np. w jednym pomieszczeniu), ale w całym domu. Ważne jest też to, by dokładnie ocenić sytuację, tak, by dotrzeć do wszystkich ukrytych miejsc, w których insekty mogą się znajdować.
    2. Zaplanowanie metod zwalczania pluskiew wedle harmonogramu np. 2 wizyty ekipy DDD w odstępach 14 dni. Istotne jest dobranie sprawdzonych technik np. zamgławianie ULV. 
    3. Kontrolowanie sytuacji, by nie pozwolić na nawrót problemu – pamiętaj, że nawet z kilku jajeczek może powstać nowa kolonia pluskiew. Reagować należy błyskawicznie! 

    Metoda zamgławiania ULV a zwalczanie pluskiew 

    Zwalczanie pluskiew domowych za pomocą metody ULV polega na rozpylaniu specjalnej cieczy roboczej, którą może być np. mieszanka koncentratu środka owadobójczego i wody. Zamgławianie odbywa się przy bardzo niskiej temperaturze, która wspiera proces zatruwania owadów. Ponadto w metodzie ULV środek biobójczy znajduje się w postaci mikrokapsułek, które pozostają zamknięte do czasu aż nie natknie się na nie owad. Substancja ta nie traci swoich właściwości nawet po odparowaniu cieczy i działa znacznie dłużej niż w przypadku np. tradycyjnego opryskiwania.

    Odpluskiwanie metodą oprysku 

    Metoda oprysku polega na zastosowaniu specjalnych, naprawdę silnych środków insektobójczych. Uśmiercają one część osobników, a także wpływają na ich układ rozrodczy, zapobiegając powstawaniu nowych członków kolonii. Ponadto oprysk pozwala na przenoszenie śmiercionośnych substancji z jednego owada na drugiego. Skuteczność odpluskwiania metodą oprysku jest wysoka, ale istotne jest powtórzenie zabiegu. 

    Zwalczanie pluskiew: kontrola pomieszczeń po zabiegach dezynsekcji 

    Istotna jest też kontrola pomieszczenia przez specjalistów usług DDD oraz powtórzenie całej procedury po kilkunastu dniach. Tylko wtedy można mieć pewność, że wszystkie osobniki oraz ich jaja zostały unieszkodliwione. Ważne jest sprawdzanie nawet najmniejszych zakamarków: ram obrazów i luster, szczelin listew przypodłogowych, wnętrz szaf oraz wyściółek materacy, w których szczególnie często bytują pluskwy. 

    Warto wiedzieć! Ekipa Alerobale.pl łączy różne formy walki z pluskwami, aby zwiększyć szanse na całkowite wyeliminowanie szkodników. Wiemy, jak pozbyć się ich z mieszkań, domów, kin czy nawet z komunikacji miejskiej. Zachęcamy do kontaktu – gwarantujemy natychmiastowe działanie na terenie Warszawy i okolicy. Wybierz usługi DDD Warszawa już dziś! 

    Jak chronić się przed pluskwami?

    Wbrew mylnym przekonaniom pluskwy nie zamieszkują tylko i wyłącznie brudnych, zaniedbanych mieszkań. Wręcz przeciwnie! Często wykrywane są w nowych materacach łóżkowych i meblach tapicerowanych. Po zakupie takich przedmiotów zawsze dokładnie je przeglądaj. Pamiętaj również o regularnym odkurzania i czyszczeniu miejsc, w których mogą ukrywać się insekty. Mowa o szparach w meblach czy szczelinach za tapetami.

    Podczas podróży, zaleca się sprawdzanie łóżek i mebli w miejscach zakwaterowania, aby uniknąć przypadkowego zawleczenia pluskiew do domu. Walizek podróżnych z ubraniami nigdy nie zanoś bezpośrednio do sypialni. Po powrocie z wakacji od razu wykonaj pranie w dużej temperaturze! 

    Pamiętaj! Nigdy nie bagatelizuj objawów bytowania insektów w twoim domu (charakterystyczne ciemne kropki na drewnianych ramach łóżek, wylinki owadów, potrójne ugryzienia na ciele, krew na pościeli). Nawet kilka osobników może roznieść się po całym lokalu, zatruwając życie domowników. Ugryzienia pluskiew często wywołują reakcje alergiczne, a cała kolonia jest trudna w zwalczaniu. 


      Korzyści z ozonowania pomieszczeń 1024 683 alerobale.pl

      Korzyści z ozonowania pomieszczeń

      Ozonowanie pomieszczeń to metoda dezynfekcji, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm oraz instytucji publicznych. Ozon to bowiem gaz, który błyskawicznie rozprawia się z bakteriami, wirusami, roztoczami i innymi drobnoustrojami, a także ich formami przetrwalnikowymi. Chcesz odkryć korzyści z ozonowania pomieszczeń i poznać zakres usług DDD naszej firmy? Zapraszamy do lektury! 

      Na czym polega ozonowanie pomieszczeń?

      Ozonowanie to proces, który polega na wykorzystaniu ozonu (O3) do dezynfekcji pomieszczeń. Mowa zatem o niszczeniu mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów oraz wszelkich ich form przetrwalnikowych. Ponadto ozonowanie stosowane jest jako metoda usuwania odoru, co ma znaczenie m.in. w przypadku konieczności oczyszczenia i zdezynfekowania mieszkania po zmarłym. Jeśli chodzi o sposób użycia tejże techniki, opiera się ona na generowaniu ozonu przy pomocy specjalistycznych generatorów ozonu. Urządzenia te przekształcają tlen (O2) z powietrza w ozon. Sprawdź szczegóły! 

      Ozon i jego właściwości oksydacyjne 

      Ozon wykazuje silne właściwości oksydacyjne, co sprawia, że jest niezwykle skuteczny w eliminowaniu szerokiego spektrum patogenów, od bakterii i wirusów począwszy, na grzybach i roztoczach kończąc. Ozonowanie pomieszczeń jest zatem ważną częścią usług DDD, zwłaszcza że jest to metoda bezpieczna dla człowieka i środowiska, a przy tym znacznie skuteczniejsza przy dezynfekcji od np. środków chemicznych zawierających chlor. Warto także dodać, że tlen uwalniany podczas rozkładu ozonu neutralizuje uciążliwe dla zdrowia właściwości alergenów np. pyłków kwiatowych, zapobiegając takim dolegliwościom jak podrażnienie gardła, nosa i oczu.

      Jak wygląda ozonowanie pomieszczeń? 

      Proces ozonowania można podzielić na kilka etapów, które zawsze poprzedzone są specjalistyczną analizą ekspertów świadczących usługi DDD, wyposażonych w certyfikowane generatory, a także kombinezony zabezpieczające. W uproszczeniu można przyjąć, że metoda ta dzieli się na: 

      1. Przygotowanie pomieszczenia  – nie mogą znajdować się w nich ludzie osoby, zwierzęta, a także należy usunąć z nich rośliny. Obszar poddawany ozonowaniu trzeba też zabezpieczyć – zadbać o zamknięcie/uszczelnienie drzwi, okien, kratek wentylacyjnych czy o zasłonięcie foliami delikatnych przedmiotów, które mogą zostać uszkodzone przez ozon (np. cenna elektronika czy obrazy). 
      2. Generowanie ozonu – za pomocą generatora ozonu, gaz jest uwalniany do pomieszczenia w kontrolowanych ilościach, adekwatnych do wielkości i charakteru przestrzeni. Ich wydajność wynosi nawet 15 g ozonu/h (15 000 mg/h). 
      3. Dezaktywację ozonu – po zakończeniu procesu ozonowania, gaz musi zostać bezpiecznie usunięty z pomieszczenia, co zwykle odbywa się poprzez naturalną dezaktywację (ozon z czasem rozpada się z powrotem na tlen) lub przy użyciu specjalnych wentylatorów. Na ogół wystarczy dane pomieszczenie po prostu dobrze wywietrzyć! 

      Zalety ozonowania pomieszczeń 

      Wykorzystanie ozonu w walce z nieprzyjemnymi zapachami oraz drobnoustrojami staje się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na wysoką skuteczność i brak negatywnego wpływu na środowisko. Gaz ten, będąc silnym utleniaczem, potrafi wnikać w miejsca trudno dostępne, gdzie tradycyjne metody mogą okazać się nieskuteczne. Dzięki temu ozonowanie pomieszczeń jest uznawane za jedną z bardziej efektywnych metod zwalczania bakterii i wirusów, a także grzybów! Metoda dezynsekcji oparta o ozon posiada zatem szereg zalet, które sprawiają, że jest coraz chętniej wybierana przez osoby prywatne, firmy czy instytucje publiczne:

      • Bezpieczeństwo – ozon jest substancją, która po zastosowaniu szybko się rozkłada, nie pozostawiając szkodliwych związków chemicznych.
      • Wszechstronność – możliwość zastosowania w różnych warunkach i na różnych powierzchniach, bez konieczności opróżniania pomieszczeń z mebli czy innych przedmiotów.
      • Efektywność –  wysoka skuteczność w eliminacji patogenów, także w trudno dostępnych miejscach, gdzie tradycyjne metody mogą zawodzić. 
      • Błyskawiczność – ozonowanie umożliwia uporanie się z problemem w kilka godzin. Dla przykładu tramwaje i inne środki lokomocji mogą po ozonowaniu zostać oddane do użytku niemalże natychmiast. 

      Jak już wspomniano, ozonowanie to gwarancja wyeliminowana z pomieszczeń  patogenów. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie, astmę czy inne schorzenia układu oddechowego. Taka metoda będąca częścią usług DDD naszej firmy Alerobale.pl przyczynia się tym samym nie tylko do całkowitego zlikwidowania szkodliwych drobnoustrojów, ale również do poprawy jakości powietrza we wnętrzach. Warto o tym pamiętać m.in. po wykryciu zagrzybienia klimatyzacji, systemu rekuperacji czy tradycyjnej wentylacji. 

      Czy ozonowanie zwalcza pluskwy? Obalamy mity! 

      Ozonowanie mylnie uważane jest za metodę pozwalającą na skuteczne zwalczenie pluskiew domowych. Niestety wybicie insektów z użyciem ozonu byłoby możliwe tylko z zastosowaniem gazu o bardzo dużym stężeniu, znacznie wyższym niż to stosowane przy dezynfekowaniu pomieszczeń. Wymagany byłby również długi czas ekspozycji. 

      Nie oznacza to jednak tego, że ozonowanie nie jest stosowane przy zwalczaniu pluskiew. Metoda ta może być uzupełnieniem strategii eliminacji insektów z pomieszczeń, wspierając takie techniki jak zamgławianie ULV czy specjalistyczny oprysk. Ozon usuwa nieprzyjemny zapach pozostawiony przez pluskwy (opisywany jest jako odór gnijących malin), a także patogeny rozwijające się w wylinkach i wydzielinach wydalanych przez owady. 


        Jak skutecznie chronić magazyny i składy przed szkodnikami? 1024 683 alerobale.pl

        Jak skutecznie chronić magazyny i składy przed szkodnikami?

        Z usług deratyzacji i dezynsekcji często korzystają właściciele magazynów i składów różnego rodzaju produktów. Dzisiaj najczęściej stawiają oni na kompleksowe usługi DDD, które zapewniają wysoki stopień ochrony budynków przed szkodnikami. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie stałej współpracy z firmą usług deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji, która wdroży w obiekcie monitoring DDD. Czym on jest? 

        Kompleksowe usługi DDD w Warszawie 

        Nasza firma świadczymy kompleksowe usługi DDD w zakresie ochrony zakładów, magazynów i składów, zwalczając w budynkach szkodniki. Opracowujemy indywidualny program eliminacji zagrożeń, a także wdrażamy strategie profilaktyki, zawsze dostosowując ofertę do potrzeb danego klienta oraz branży, w której działa. Mowa o swoistym monitoringu DDD, na który składają się działania:

        • deratyzacji, 
        • dezynsekcji, 
        • dezynfekcji, 
        • przeciwdziałania pojawienia się zagrożeń sanitarnych, 
        • przeciwdziałania pojawienia się kolonii insektów i gryzoni, 
        • stałego/okresowego kontrolowania obiektu klienta, 
        • przygotowywania obszernej dokumentację – raportu z monitoringu,
        • dostosowujące usługi DDD m.in. do wymagań konkretnych branż i przepisów (np. do standardu HACCP). 

        Monitoring DDD to zatem stała usługa, z której korzystają klienci. Realizowana jest zgodnie z harmonogramem podyktowanym potrzebami firmy oraz jej specyfikacji. Co jeszcze warto wiedzieć o monitoringu DDD w Warszawie? 

        Monitoring DDD w Warszawie – ochrona magazynów i składów przed szkodnikami 

        Skuteczne zwalczanie zagrożeń sanitarnych, w tym insektów i gryzoni, to nie tylko ich eliminacja, ale także działania chroniące magazyn czy skład przed ich ponownym pojawieniem się. W tym celu stosowany jest monitoring DDD, który prowadzony powinien być ciągle. Dzięki niemu szybko można zareagować na pojawienie się gryzoni. Ponadto w ramach monitoringu DDD przygotowywana jest analiza wskazująca na to, dlaczego insekty, myszy i szczury stają się problemem w danym miejscu. W wielu przypadkach istotne jest podwyższenie standardu higienicznego w obiekcie. To jednak nie koniec działań ekipy od deratyzacji

        W ramach monitoringu DDD ważne jest sprawdzanie skuteczności trutek i przygotowanych pułapek. Ich audyt umożliwia zastosowanie najlepszych metod ochrony budynku i danego terenu w ujęciu długoterminowym. Dzięki temu magazyn, skład czy zakład produkcyjny objęty jest stałym nadzorem, a ryzyko niebezpieczeństw zredukowane jest do zera. 

        Nie oznacza to jednak licznych wizyt ekipy DDD w Twojej firmie. Harmonogram przygotowywany jest w racjonalny sposób, a koszty długofalowej współpracy są naprawdę atrakcyjne. Pamiętaj, że brak gryzoni i insektów w budynku dzięki monitoringowi DDD to również brak konieczności powtarzania odszczurzania oraz usuwania insektów, za co trzeba zapłacić. Stała współpraca z naszą firmą to sposób na zoptymalizowanie kosztów – zadzwoń do nas, by poznać szczegóły współpracy! 


          5 mitów dotyczących deratyzacji 1024 683 alerobale.pl

          5 mitów dotyczących deratyzacji

          Nasz firma od lat zajmuje się usługami DDD w Warszawie i okolicach. Prócz dezynfekcji i dezynsekcji naszą specjalnością jest deratyzacja, którą zwie się inaczej odszczurzaniem czy zwalczaniem gryzoni – nie tylko szczurów, ale także myszy czy nornic. Jako eksperci chętnie dzielimy się wiedzą, a w tym wpisie obalimy 5 popularnych mitów dotyczących deratyzacji. Zapraszamy do lektury i zamawiania usług naszej ekipy DDD – dojeżdżamy na terenie Warszawy bez dodatkowych opłat, a nasi klienci zawsze mogą liczyć na bezpłatną wycenę oraz kompleksowe usługi gwarantujące 100% skuteczność! 

          1. Domowe środki są najskuteczniejsze 

          Jednym z mitów dotyczących deratyzacji, który należy obalić to nieprawdziwe przekonanie wielu osób, iż domowe środki są najskuteczniejsze przy zwalczaniu gryzoni. Jako eksperci zapewniamy, że nie tylko nie są one efektywne, ale i często niebezpieczne dla człowieka, środowiska naturalnego oraz zwierząt hodowlanych, w tym psów i kotów. Specyfiki dostępne w ogólnej sprzedaży nie są w stanie wybić całej populacji szkodników grasujących na danym terenie. Nie wpływają również na ich układ rozrodczy, a w wielu przypadkach szczury i myszy szybko rozpoznają zagrożenie. 

          Dodać warto, że efektywne odszczurzanie to nie tylko zwalczanie gryzoni, ale także wdrażanie strategii, dzięki którym nie pojawią się one ponownie w danym miejscu. Nasz zespół usług deratyzacji, dezynsekcji i dezynfekcji nie tylko odszczurza małe i duże budynki, ale prowadzi również w nich monitoring DDD

          2. Szczury i myszy są przyciągane tylko przez brud i bałagan 

          Szkodniki mogą pojawić się w każdym miejscu niezależnie od jego czystości! Rozmnażają się one błyskawicznie i dlatego poszukują nowych terenów do żerowania. W Warszawie i innych dużych miastach zagrożenie jest duże, a o jego minimalizację dbają instytucje publiczne, wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy różnych budynków oraz oczywiście tysiące osób indywidualnych – oczywiście poprzez korzystanie z usług deratyzacji. Należy podkreślić, że gęstość zabudowy i różnorodność środowisk miejskich sprawia, że Warszawa to idealne miejsce dla gryzoni – bez deratyzacja nieruchomości z pewnością byłoby ich w stolicy bardzo dużo. 

          CIEKAWOSTKA! Szczury mogą przenosić groźne dla człowieka patogeny, ale nie zawsze tak jest. W dużej mierze zależy to od miejsca ich bytowania. Warto podkreślić, że gryzonie te spędzają kilka godzin dziennie na pielęgnowaniu siebie oraz pozostałych członków stada! Są także odporne na wiele chorób i pasożytów, co czyni je zwierzętami stosunkowo czystymi. Ich pojawianie się np. w domu nie musi zatem wskazywać na zagrożenie chorobotwórcze – szczury usuwane są również dlatego, że niszczą konstrukcje drewniane, rury, a nawet elementy metalowe budynków! 

          3. Jedna mysz lub szczur to nie powód do niepokoju 

          Niestety tam gdzie pojawia się jeden osobnik, tam szansa, że w okolicy żeruje ich całe stado! Dla przykładu myszy żyją w grupach liczących od kilku do kilkunastu gryzoni. Podobnie jest ze szczurami, które łączą się w pary, budując duże rodziny – gryzonie rozmnażają się w ekspresowym tempie, a w sprzyjających warunkach stworzą na określonym obszarze prawdziwą kolonię. Warto dodać, że obszar ich żerowania może wynosić nawet kilka tysięcy metrów kwadratowych. Jeśli zatem odwiedzi Cię jeden nieproszony gość, nie bagatelizuj problemu. Twój dom czy budynek firmy może okazać się przyjemnym miejscem również dla jego rodzinki! 

          4. Koty domowe skutecznie rozwiązują problem gryzoni w domach 

          Mit ten powielany jest przez bajki dla dzieci czy starsze pokolenia osób, które wychowały się na wsi. Koty domowe mające dostęp do karm, polują na gryzonie tylko i wyłącznie dla zaspokojenia instynktu łowcy. Są one w stanie unieszkodliwić pojedyncze osobniki myszy czy szczurów, ale z pewnością nie poradzą sobie z liczniejszą populacją na danym terenie. 

          5. Deratyzacja to zawsze użycie szkodliwych, trujących chemikaliów

          Metod zwalczania gryzoni jest wiele i nie zawsze odszczurzanie wymaga wykorzystania trujących środków czy pułapek, w których zwierzęta umierają w cierpieniach. Wręcz przeciwnie, nowoczesne usługi DDD doświadczonych ekip deratyzacyjnych w Warszawie, takich jak nasza, to humanitarne usuwanie zagrożeń! Mowa o stosowaniu wabików, odstraszaczy opartych o technologię ultradźwiękową czy też pułapek żywołownych. Technik, które stosujemy przy odszczurzaniu w Warszawie jest więcej, a metody dostosowujemy do indywidualnych warunków, w tym rodzaju zabezpieczanego budynku. Chcesz poznać szczegóły? Zadzwoń do nas już teraz!


            Dezynfekcja: w jakich branżach najczęściej powinno się ją wykonywać? 1024 523 alerobale.pl

            Dezynfekcja: w jakich branżach najczęściej powinno się ją wykonywać?

            Usługi DDD, w tym dezynfekcja metodą opryskową, metodą zamgławiania ULV czy też metodą ozonowania, wykorzystywane są przez tysiące klientów indywidualnych, a także przez setki firm i instytucji. Usuwanie chorobotwórczych drobnoustrojów szczególnie ważne jest jednak przy prowadzeniu działalności gospodarczej w sektorach, w których reżim sanitarny jest narzucony nie tylko przez przepisy prawa, ale także stanowi wyraz wysokich standardów stosowanych przez dany podmiot. O jakich branżach mowa? Dowiedz się, jakie firmy najczęściej zlecają dezynfekcję, często podejmując z ekipami DDD stałą współpracę! 

            Poznaj 4 sektory gospodarcze, dla których usługi dezynfekcji są kluczowe!

            Usługi dezynfekcji stosowane są dzisiaj przez różne podmioty. Ekipy usług DDD zamawiane są m.in. w celu odszczurzania czy usuwania gniazd insektów, a w wielu przypadkach po zwalczaniu szkodników przeprowadzana jest dodatkowo właśnie dezynfekcja. Tylko wtedy można mieć pewność, iż gryzonie czy robaki nie pozostawiły po sobie groźnych dla zdrowia drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych

            Dezynfekcja jest również istotna w przestrzeniach publicznych, które każdego dnia odwiedzane są przez tysiące osób. Zasadność usuwania bakterii i wirusów z takich miejsc, jest niebywale ważna dla zapobiegania rozwoju lokalnych czy globalnych epidemii. 
            Kolejnym zastosowaniem dezynfekcji jest odkażanie przestrzeni, których użytkowanie wymaga czystości czy wręcz sterylności. Mowa zatem o branżach z szerokimi obostrzeniami dotyczącymi konieczności zachowania wysokiego reżimu sanitarnego. W jakich 4 sektorach gospodarczych usługi dezynfekcji są zatem kluczowe?

            Dezynfekcja dla firm z branży kosmetycznej

            Gabinety kosmetologiczne, zakłady fryzjerskie, salony SPA, a także centra medycyny estetycznej – to jedne z podmiotów, które z wiadomych względów muszą zapewniać w przestrzeniach swoich obiektów niemalże sterylne warunki. Tego typu firmy regularnie korzystają z usług dezynfekcji pomieszczeń, mając na uwadze dobro swoich klientów. Zabiegi upiększające wiążą się z ryzykiem uszkodzenia naskórka, dlatego w różnego typu gabinetach odkażanie wykonywane jest regularnie

            Dezynfekcja w Warszawie w obiektach publicznych

            Okresowa dezynfekcja budynków instytucji publicznych oraz firm, które działają w miejscach dużych skupisk ludzi, to po pandemii koronawirusa niemalże konieczność. Z usług DDD chętnie korzystają urzędy, szkoły, uniwersytety, galerie handlowe, sądu, pływalnie, szpitale, przychodnie, siłownie, centra sportowe, a także przedszkola. Mowa zatem o dezynfekowaniu pomieszczeń zarówno w budynkach publicznych, jak i komercyjnych. W tym specjalizuje się m.in. nasza firma, słynąca z kompleksowej dezynfekcji w Warszawie oraz okolicach! 

            Dezynfekcja w zgodzie z przepisami HACCP

            Dezynfekcja jest szczególnie ważna w branży gastronomicznej oraz w całym sektorze przetwórstwa żywności. Stanowią o tym przepisy standardu HACCP, którym jest analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli. Uszczegóławiając, jest to postępowanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności przez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń z punktu widzenia wymagań zdrowotnych oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i obrotu żywnością.

            Dezynfekcja dla branży transportowej

            Częsta dezynfekcja ważna jest również dla firm i instytucji z branży transportowej. Usuwanie drobnoustrojów, w tym bakterii, wirusów i grzybów ważne jest w autobusach miejskich, busach, taksówkach, samolotach, pociągach, tramwajach oraz innych środkach lokomocji. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego jest to tak istotne, koniecznie zwróć uwagę na tragiczną sytuację sanitarną m.in. w paryskich czy londyńskich metrach, gdzie grasują pluskwy mogące przenosić chorobotwórcze patogeny!

            Metody dezynfekcji – ozonowanie na pierwszym miejscu! 

            Jeśli chodzi o metody dezynfekcji, które są obecnie stosowane w branży, należy nie tylko zwrócić uwagę na popularne zamgławianie ULV i oprysk. Dzisiaj na pierwszym miejscu wiele firm usług DDD stawia ozonowanie, które możliwe jest dzięki wykorzystaniu specjalnych generatorów ozonu. Doskonale sprawdzają się one zarówno w małych pomieszczeniach, jak i w przestrzeniach wielkopowierzchniowych. Czym wyróżnia się metoda ozonowania, że to właśnie na nią warto dzisiaj stawiać? 

            Ozonowanie, czyli wykorzystanie szlachetnego gazu: ozonu; to dezynfekcja bezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego oraz zwierząt. Nie wykorzystuje się przy niej chemii, a mimo tego działa kilkadziesiąt razy skuteczniej od chloru! Ponadto ozonowanie ma szerokie zastosowanie i może być stosowane przy dezynfekowaniu wnętrz po koronawirusie 2019-nCoV. Metoda ta nie tylko skutecznie i szybko eliminuje wirusy, bakterie oraz grzyby, ale także nieprzyjemne zapachy! 


              Jak sprawdzić czy są pchły w domu? 1024 576 alerobale.pl

              Jak sprawdzić czy są pchły w domu?

              Co prawda pchła to niewielki insekt, ale może być bardzo uciążliwy. Ten pasożytniczy owad jest częstym gościem w naszych domach, zwłaszcza gdy obecne są w nim zwierzęta domowe. Nie jest to jednak warunek konieczny. Pchła żywi się krwią i może przenosić różne choroby, dlatego ważna jest jej szybka eliminacja. Zatem, jak wyglądają pchły i skąd się biorą w naszych domach? W jaki sposób można je zauważyć? Podpowiadamy w poniższym artykule!

              Jak wyglądają pchły?

              Pchły osiągają raptem od 1 do 4 mm. Mają spłaszczony bocznie kształt ciała i dobrze rozwinięte nogi, dzięki którym potrafią szybko skakać na duże odległości (nawet do 1 metra). Zazwyczaj ich barwa jest ciemnobrązowa. Najbardziej powszechnym środowiskiem występowania pcheł jest sierść zwierząt (istnieją jednak gatunki, które mogą osiedlać się we włosach człowieka). Są one przystosowane do swobodnego poruszania się po ciele innych osobników. Niestety, jak na owady pasożytnicze przystało, nie pojawiają się na nim bez powodu. Żywią się bowiem krwią, w czym pomaga charakterystyczny dla tego insekta ssąco-kłujący aparat gębowy.

              Skąd się biorą pchły w domu?

              Wiele osób zastanawia się, skąd się biorą pchły w naszych domach. Okazuje się, że nie ma to nic wspólnego z brakiem zachowania czystości. Te drobne owady najczęściej chcą znaleźć dla siebie dogodne warunki, a do ich sprowadzenia wystarczy zwykłe wyjście na dwór… Pchły w domu mogą pojawić się bowiem po spacerze ze swoim psem (wystarczy, że miał on kontakt z innym zwierzęciem, na którym osiedliły się te pasożyty). Poza tym pchły mogą występować też w dywanach i na śmietnikach – to miejsce, gdzie często gromadzą się bezpańskie koty i psy w celu poszukiwania pożywienia. Czasem niewiele potrzeba, aby sprowadzić stamtąd insekty do swojego mieszkania.

              Jak sprawdzić, czy są pchły w domu?

              Zobaczenie pojedynczego osobnika jest trudne. Zatem, jak sprawdzić, czy w domu są pchły? Najważniejsza jest obserwacja siebie i swoich pupili. Jeśli czujemy, że coś chodzi po naszym ciele, to zaczynamy się drapać. To samo będą robić zwierzęta domowe, gdy w ich sierści pojawią się pchły. Jeśli zaczną one w nasilonym stopniu drapać się po ciele, to warto dokładnie przyjrzeć się ich sierści. Mogą znajdować się w niej pchły, drobne rany po ugryzieniach, ale też jaja, ponieważ insekty te szybko się rozmnażają. Jak wyglądają jaja pchły? Są małe, mają owalny kształt i perłowo-biały kolor, który może przybierać odcienie szarości.

              Jak pozbyć się pcheł z domu?

              Pchły mogą przenosić różne choroby, dlatego nie należy bagatelizować problemu i w przypadku pogryzień skonsultować się ze specjalistą. Aby pozbyć się pcheł, warto skorzystać z profesjonalnej dezynsekcji, ponieważ mogą one znajdować się w zakamarkach mebli, w dywanach czy kocach.

              Podsumowując, zauważenie pchły w domu nie jest łatwe, ale możliwe. Poza wizytą u weterynarza konieczne jest pamiętanie o dezynsekcji, która całkowicie wyeliminuje problem.

              Potrzebujesz usuwania pcheł? Napisz do nas!


                Czym grozi ugryzienie pluskwy? 1024 576 alerobale.pl

                Czym grozi ugryzienie pluskwy?

                Pluskwa jest insektem, który często osiedla się w domach i mieszkaniach. Wynika to z faktu, że owad ten żywi się krwią nie tylko innych zwierząt, ale też ludzi. Do ugryzienia dochodzi zwykle nocą, dlatego nie jest ono przez nas wyczuwalne. Najczęściej zauważamy je dopiero rano na skutek pojawiającego się świądu. Czy pogryzienie przez pluskwy jest zatem szkodliwe? Jak wygląda jego ślad? Co robić, jeśli kogoś dotknie ten problem? Najważniejsze informacje na temat ugryzienia przez pluskwę zamieszczone zostały w poniższym artykule.

                Jak wygląda pogryzienie przez pluskwy?

                Pogryzienie przez pluskwy dotyczy miejsc na ciele, które w nocy mamy odsłonięte. Najczęściej są to więc okolice twarzy, szyi, rąk oraz nóg. Obrzęk zwykle jest niewielki – można wręcz pomylić go z ugryzieniem komara, ponieważ przyjmuje postać czerwonej plamki. Tym, co jednak odróżnia pogryzienie przez pluskwy od innych owadów, jest o wiele bardziej intensywne uczucie swędzenia. Charakterystyczna jest też przede wszystkim liczba ugryzień – w przypadku pluskiew występuje co najmniej kilka obrzęków obok siebie.

                Czym grozi ugryzienie pluskwy?

                Pogryzienie przez pluskwy wiąże się z nieprzyjemnym świądem i występowaniem nieestetycznych zaczerwienień na skórze. W większości przypadków to jednak jedyne dolegliwości. Żadne badania nie potwierdziły tego, żeby pluskwy w wyniku ugryzienia przenosiły na ludzi choroby. Należy więc pilnować przede wszystkim tego, aby w miejscach obrzęków nie doszło do zakażenia. Najlepiej zatem unikać drapania, które może temu sprzyjać. U niektórych osób o określonych predyspozycjach przy pogryzieniu przez pluskwę może dojść do nieco poważniejszych objawów, takich jak pokrzywka, gorączka lub osłabienie. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

                Ugryzienie pluskwy u dziecka – należy się bać?

                Czy ugryzienie pluskwy u dziecka jest czymś groźnym? Najczęściej nie, ale też nie należy tego bagatelizować. Dlaczego? Po pierwsze, może ono odczuwać nieco bardziej nasilone objawy. Po drugie, dzieci mają niestety mniejszą samokontrolę – w wielu przypadkach nie są w stanie powstrzymywać się przed drapaniem, a jak już wspominaliśmy wyżej, to może doprowadzić do zakażenia.

                Leczenie – co na ugryzienie pluskwy?

                Kiedy problem z pogryzieniem przez pluskwy nie jest duży, to obrzęk i świąd powinny ustać samoistnie w ciągu maksymalnie 1-2 tygodni. Co pomaga na ugryzienie pluskwy, gdy objawy są nasilone? Warto zastosować maść na bazie cynku i wody wapiennej lub doustne leki przeciwhistaminowe. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

                Jak widać, pogryzienie przez pluskwy w większości przypadków jest niegroźne – zwykle wiąże się jedynie z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia. Nie można zapominać jednak o tym, że jedynym rozwiązaniem problemu jest skuteczne pozbycie się tego insekta z domu. W tym celu wykonać trzeba profesjonalną dezynsekcję, którą zlecić można naszej firmie.


                  Czy jeden karaluch w mieszkaniu oznacza plagę? 1024 576 alerobale.pl

                  Czy jeden karaluch w mieszkaniu oznacza plagę?

                  Pojawienie się w domu karaluchów jest bardzo poważnym problemem, którym należy zająć się jak najszybciej. Skutecznym rozwiązaniem będzie wyłącznie profesjonalna dezynsekcja. Co jednak w sytuacji, gdy zauważyliśmy tylko jednego karalucha w mieszkaniu? Czy jego występowanie może oznaczać nawet plagę? Jak zareagować w takiej sytuacji? Co trzeba wiedzieć o tym insekcie? Wszystkie informacje przedstawione zostały poniżej!

                  Karaluchy w domu – skąd się biorą?

                  Karaluch to niebezpieczny, rozmnażający się praktycznie cały rok insekt o brązowej lub nawet czarnej barwie. Ma spłaszczone, podłużne ciało i skrzydła, które jednak nie służą do latania. Jest owadem, który żeruje głównie nocą, dlatego niełatwo go zauważyć. Poza tym, insekt ten jest wszystkożerny i naprawdę trudno pozbyć się go z mieszkań. Dlaczego karaluchy w domu w ogóle mogą się pojawić? Zazwyczaj spowodowane jest to wilgocią. Karaluchy lubią wilgoć, tak samo, jak ciepło. Poszukują więc miejsc, w których panują dogodne dla nich warunki.

                  Jeden zauważony karaluch w mieszkaniu – co oznacza?

                  Karaluchy unikają światła, dlatego ich aktywność ma miejsce przede wszystkim w nocy. Bardzo często więc nie jesteśmy w stanie zaobserwować całej plagi tych insektów – zwłaszcza, że w ciągu dnia skutecznie potrafią się ukrywać. Czy zatem jeden karaluch w mieszkaniu może oznaczać większy problem? Niestety tak i nie można bagatelizować takiej sytuacji. Karaluchy są owadami stadnymi, a zatem najczęściej występują i przemieszczają się w dużych ilościach. Dodatkowo należy pamiętać o szybkim tempie ich rozmnażania. Z czasem nawet ich niewielka liczba może przerodzić się w sporą plagę. Trzeba więc działać szybko!

                  Czarne karaluchy w domu – jak je zwalczyć?

                  Karaluchy są insektami odpornymi na zwykłe preparaty dostępne w sklepach. Słyną z tego, że bardzo trudno ich się pozbyć. Poza tym, mogą przenosić różne choroby, wirusy czy grzyby. Dlatego też nie należy próbować ich samodzielnej eliminacji. Aby skutecznie zwalczyć czarne karaluchy w domu, konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej dezynsekcji. Realizowana jest ona głównie na trzy sposoby:

                  • metoda żelowa,
                  • metoda opryskowa,
                  • metoda ULV zamgławianie.

                  Profesjonalna dezynsekcja karaluchów – co po niej?

                  Profesjonalnie wykonana dezynsekcja daje gwarancję najwyższej skuteczności. Warto jednak pamiętać o źródle problemu, którym najczęściej jest wilgoć. Najlepiej więc zlokalizować przyczynę jej powstawania i wprowadzić odpowiednie kroki. Dobrą opcją będzie skorzystanie dodatkowo z dezynfekcji, ponieważ w wilgotnych miejscach pojawiać się mogą pleśń i grzyby.
                  Podsumowując, nie należy bagatelizować problemu, gdy zauważymy jednego karalucha. Najlepiej skonsultować się wówczas ze specjalistami, a po dezynsekcji pamiętać o działaniach zapobiegawczych.

                  Zapytaj o usługę dezynsekcji! Oddzwonimy tego samego dnia.


                    Czy pluskwy latają? 1024 576 alerobale.pl

                    Czy pluskwy latają?

                    Pluskwa to insekt, który można spotkać w domach, mieszkaniach, hotelach czy zakładach pracy. Owad ten słynie z szybkiego rozmnażania i częstej migracji w celu znajdywania dla siebie dogodnego miejsca. Mimo dość dużej powszechności występowania problemu z pluskwami, dużo osób wciąż niewiele wie o tym rodzaju insektów. Stąd też pojawiają się pytania, czy pluskwy latają, gryzą i czy są groźne dla ludzi. W poniższym artykule przedstawione zostały więc odpowiedzi na te pytania.

                    Charakterystyka wyglądu – czy pluskwa ma skrzydła?

                    Pluskwa jest dość małym owadem. Dorosły osobnik osiąga zwykle mniej więcej 7 milimetrów wielkości. Ma owalny kształt. Ponadto jego ciało jest spłaszczone. Z tego względu pluskwy potrafią chować się w różnego rodzaju zakamarkach. Insekty te posiadają odwłok i głowę, na której zauważyć można czółka. Wyposażone są także w smukłe i stosunkowo długie nogi. Kolor pluskwy nie zawsze jest taki sam. Może przybierać różne odcienie brązu, a czasem nawet czerwieni. Co ciekawe, barwa może być bardziej intensywna po jedzeniu. Jeśli chodzi o pytanie, czy pluskwa ma skrzydła, to odpowiedzieć należy – nie. To owad bezskrzydły.

                    Czy pluskwy latają?

                    Pluskwa jest owadem, który potrafi szybko się przemieszczać. Słynie wręcz z bardzo częstej migracji. Zatem czy pluskwy latają? Ponieważ nie posiadają skrzydeł, to nie są w stanie latać. Poruszają się za pomocą nóg. Dzięki nim są dosyć szybkie i zwinne. Mogą przemieszczać się nie tylko po powierzchniach poziomych. Bez problemu potrafią chodzić także m.in. po ścianach. Stąd właśnie może nam się wydawać, że owady te potrafią latać.

                    Ugryzienie pluskwy – czy jest groźne?

                    Pluskwa żywi się krwią, a żeruje głównie nocą. Dlatego też bardzo często osiedla się w naszych sypialniach. Jej ugryzienie nie jest bolesne. Zwykle zauważyć można je dopiero po obudzeniu – na skórze pojawiają się liczne zaczerwienienia i obrzęki, które mogą swędzieć. Poza dyskomfortem i nieatrakcyjnym wyglądem ugryzienia pluskwy nie wywołują zwykle poważnych objawów. Do tej pory nie potwierdzono tego, żeby owady te przenosiły choroby. U niektórych osób w wyniku ugryzienia wystąpić może jednak reakcja alergiczna – wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

                    A może to nie pluskwa – czy prusaki latają lub mają skrzydła?

                    Niektórym osobom może wydawać się, że mają problem z pluskwami, a tak naprawdę są to inne insekty. Jeśli zauważony owad ma skrzydła, to może to być np. prusak. Też ma on brązowy kolor, lecz jest nieco większy od pluskwy. Czy prusaki latają, skoro posiadają skrzydła? Wbrew pozorom – nie! Ich skrzydła służą wyłącznie do szybowania, kiedy to insekty te spadają z dużych wysokości.

                    Niezależnie od tego, czy problem dotyczy pluskiew, prusaków czy innych insektów, to nie należy działać samodzielnie. Najlepiej jak najszybciej skontaktuj się profesjonalistami. W naszej firmie z pewnością pomożemy w każdej sytuacji!