Jak sprawdzić czy są pchły w domu?

jak sprawdzić czy są pchły w domu

Jak sprawdzić czy są pchły w domu?

Jak sprawdzić czy są pchły w domu? 1024 576 alerobale.pl

Co prawda pchła to niewielki insekt, ale może być bardzo uciążliwy. Ten pasożytniczy owad jest częstym gościem w naszych domach, zwłaszcza gdy obecne są w nim zwierzęta domowe. Nie jest to jednak warunek konieczny. Pchła żywi się krwią i może przenosić różne choroby, dlatego ważna jest jej szybka eliminacja. Zatem, jak wyglądają pchły i skąd się biorą w naszych domach? W jaki sposób można je zauważyć? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Jak wyglądają pchły?

Pchły osiągają raptem od 1 do 4 mm. Mają spłaszczony bocznie kształt ciała i dobrze rozwinięte nogi, dzięki którym potrafią szybko skakać na duże odległości (nawet do 1 metra). Zazwyczaj ich barwa jest ciemnobrązowa. Najbardziej powszechnym środowiskiem występowania pcheł jest sierść zwierząt (istnieją jednak gatunki, które mogą osiedlać się we włosach człowieka). Są one przystosowane do swobodnego poruszania się po ciele innych osobników. Niestety, jak na owady pasożytnicze przystało, nie pojawiają się na nim bez powodu. Żywią się bowiem krwią, w czym pomaga charakterystyczny dla tego insekta ssąco-kłujący aparat gębowy.

Skąd się biorą pchły w domu?

Wiele osób zastanawia się, skąd się biorą pchły w naszych domach. Okazuje się, że nie ma to nic wspólnego z brakiem zachowania czystości. Te drobne owady najczęściej chcą znaleźć dla siebie dogodne warunki, a do ich sprowadzenia wystarczy zwykłe wyjście na dwór… Pchły w domu mogą pojawić się bowiem po spacerze ze swoim psem (wystarczy, że miał on kontakt z innym zwierzęciem, na którym osiedliły się te pasożyty). Poza tym pchły mogą występować też w dywanach i na śmietnikach – to miejsce, gdzie często gromadzą się bezpańskie koty i psy w celu poszukiwania pożywienia. Czasem niewiele potrzeba, aby sprowadzić stamtąd insekty do swojego mieszkania.

Jak sprawdzić, czy są pchły w domu?

Zobaczenie pojedynczego osobnika jest trudne. Zatem, jak sprawdzić, czy w domu są pchły? Najważniejsza jest obserwacja siebie i swoich pupili. Jeśli czujemy, że coś chodzi po naszym ciele, to zaczynamy się drapać. To samo będą robić zwierzęta domowe, gdy w ich sierści pojawią się pchły. Jeśli zaczną one w nasilonym stopniu drapać się po ciele, to warto dokładnie przyjrzeć się ich sierści. Mogą znajdować się w niej pchły, drobne rany po ugryzieniach, ale też jaja, ponieważ insekty te szybko się rozmnażają. Jak wyglądają jaja pchły? Są małe, mają owalny kształt i perłowo-biały kolor, który może przybierać odcienie szarości.

Jak pozbyć się pcheł z domu?

Pchły mogą przenosić różne choroby, dlatego nie należy bagatelizować problemu i w przypadku pogryzień skonsultować się ze specjalistą. Aby pozbyć się pcheł, warto skorzystać z profesjonalnej dezynsekcji, ponieważ mogą one znajdować się w zakamarkach mebli, w dywanach czy kocach.

Podsumowując, zauważenie pchły w domu nie jest łatwe, ale możliwe. Poza wizytą u weterynarza konieczne jest pamiętanie o dezynsekcji, która całkowicie wyeliminuje problem.

Potrzebujesz usuwania pcheł? Napisz do nas!