Czym grozi ugryzienie pluskwy?

Czym grozi ugryzienie pluskwy

Czym grozi ugryzienie pluskwy?

Czym grozi ugryzienie pluskwy? 1024 576 alerobale.pl

Pluskwa jest insektem, który często osiedla się w domach i mieszkaniach. Wynika to z faktu, że owad ten żywi się krwią nie tylko innych zwierząt, ale też ludzi. Do ugryzienia dochodzi zwykle nocą, dlatego nie jest ono przez nas wyczuwalne. Najczęściej zauważamy je dopiero rano na skutek pojawiającego się świądu. Czy pogryzienie przez pluskwy jest zatem szkodliwe? Jak wygląda jego ślad? Co robić, jeśli kogoś dotknie ten problem? Najważniejsze informacje na temat ugryzienia przez pluskwę zamieszczone zostały w poniższym artykule.

Jak wygląda pogryzienie przez pluskwy?

Pogryzienie przez pluskwy dotyczy miejsc na ciele, które w nocy mamy odsłonięte. Najczęściej są to więc okolice twarzy, szyi, rąk oraz nóg. Obrzęk zwykle jest niewielki – można wręcz pomylić go z ugryzieniem komara, ponieważ przyjmuje postać czerwonej plamki. Tym, co jednak odróżnia pogryzienie przez pluskwy od innych owadów, jest o wiele bardziej intensywne uczucie swędzenia. Charakterystyczna jest też przede wszystkim liczba ugryzień – w przypadku pluskiew występuje co najmniej kilka obrzęków obok siebie.

Czym grozi ugryzienie pluskwy?

Pogryzienie przez pluskwy wiąże się z nieprzyjemnym świądem i występowaniem nieestetycznych zaczerwienień na skórze. W większości przypadków to jednak jedyne dolegliwości. Żadne badania nie potwierdziły tego, żeby pluskwy w wyniku ugryzienia przenosiły na ludzi choroby. Należy więc pilnować przede wszystkim tego, aby w miejscach obrzęków nie doszło do zakażenia. Najlepiej zatem unikać drapania, które może temu sprzyjać. U niektórych osób o określonych predyspozycjach przy pogryzieniu przez pluskwę może dojść do nieco poważniejszych objawów, takich jak pokrzywka, gorączka lub osłabienie. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Ugryzienie pluskwy u dziecka – należy się bać?

Czy ugryzienie pluskwy u dziecka jest czymś groźnym? Najczęściej nie, ale też nie należy tego bagatelizować. Dlaczego? Po pierwsze, może ono odczuwać nieco bardziej nasilone objawy. Po drugie, dzieci mają niestety mniejszą samokontrolę – w wielu przypadkach nie są w stanie powstrzymywać się przed drapaniem, a jak już wspominaliśmy wyżej, to może doprowadzić do zakażenia.

Leczenie – co na ugryzienie pluskwy?

Kiedy problem z pogryzieniem przez pluskwy nie jest duży, to obrzęk i świąd powinny ustać samoistnie w ciągu maksymalnie 1-2 tygodni. Co pomaga na ugryzienie pluskwy, gdy objawy są nasilone? Warto zastosować maść na bazie cynku i wody wapiennej lub doustne leki przeciwhistaminowe. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak widać, pogryzienie przez pluskwy w większości przypadków jest niegroźne – zwykle wiąże się jedynie z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia. Nie można zapominać jednak o tym, że jedynym rozwiązaniem problemu jest skuteczne pozbycie się tego insekta z domu. W tym celu wykonać trzeba profesjonalną dezynsekcję, którą zlecić można naszej firmie.