Czy pluskwy latają?

Czy pluskwy latają?

Czy pluskwy latają?

Czy pluskwy latają? 1024 576 alerobale.pl

Pluskwa to insekt, który można spotkać w domach, mieszkaniach, hotelach czy zakładach pracy. Owad ten słynie z szybkiego rozmnażania i częstej migracji w celu znajdywania dla siebie dogodnego miejsca. Mimo dość dużej powszechności występowania problemu z pluskwami, dużo osób wciąż niewiele wie o tym rodzaju insektów. Stąd też pojawiają się pytania, czy pluskwy latają, gryzą i czy są groźne dla ludzi. W poniższym artykule przedstawione zostały więc odpowiedzi na te pytania.

Charakterystyka wyglądu – czy pluskwa ma skrzydła?

Pluskwa jest dość małym owadem. Dorosły osobnik osiąga zwykle mniej więcej 7 milimetrów wielkości. Ma owalny kształt. Ponadto jego ciało jest spłaszczone. Z tego względu pluskwy potrafią chować się w różnego rodzaju zakamarkach. Insekty te posiadają odwłok i głowę, na której zauważyć można czółka. Wyposażone są także w smukłe i stosunkowo długie nogi. Kolor pluskwy nie zawsze jest taki sam. Może przybierać różne odcienie brązu, a czasem nawet czerwieni. Co ciekawe, barwa może być bardziej intensywna po jedzeniu. Jeśli chodzi o pytanie, czy pluskwa ma skrzydła, to odpowiedzieć należy – nie. To owad bezskrzydły.

Czy pluskwy latają?

Pluskwa jest owadem, który potrafi szybko się przemieszczać. Słynie wręcz z bardzo częstej migracji. Zatem czy pluskwy latają? Ponieważ nie posiadają skrzydeł, to nie są w stanie latać. Poruszają się za pomocą nóg. Dzięki nim są dosyć szybkie i zwinne. Mogą przemieszczać się nie tylko po powierzchniach poziomych. Bez problemu potrafią chodzić także m.in. po ścianach. Stąd właśnie może nam się wydawać, że owady te potrafią latać.

Ugryzienie pluskwy – czy jest groźne?

Pluskwa żywi się krwią, a żeruje głównie nocą. Dlatego też bardzo często osiedla się w naszych sypialniach. Jej ugryzienie nie jest bolesne. Zwykle zauważyć można je dopiero po obudzeniu – na skórze pojawiają się liczne zaczerwienienia i obrzęki, które mogą swędzieć. Poza dyskomfortem i nieatrakcyjnym wyglądem ugryzienia pluskwy nie wywołują zwykle poważnych objawów. Do tej pory nie potwierdzono tego, żeby owady te przenosiły choroby. U niektórych osób w wyniku ugryzienia wystąpić może jednak reakcja alergiczna – wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

A może to nie pluskwa – czy prusaki latają lub mają skrzydła?

Niektórym osobom może wydawać się, że mają problem z pluskwami, a tak naprawdę są to inne insekty. Jeśli zauważony owad ma skrzydła, to może to być np. prusak. Też ma on brązowy kolor, lecz jest nieco większy od pluskwy. Czy prusaki latają, skoro posiadają skrzydła? Wbrew pozorom – nie! Ich skrzydła służą wyłącznie do szybowania, kiedy to insekty te spadają z dużych wysokości.

Niezależnie od tego, czy problem dotyczy pluskiew, prusaków czy innych insektów, to nie należy działać samodzielnie. Najlepiej jak najszybciej skontaktuj się profesjonalistami. W naszej firmie z pewnością pomożemy w każdej sytuacji!